אלבומים

Bob Marley & The Wailers - Natty Dread - 1974

בוב מארלי מציע לרקוד כדי להכניס את המסרים לגוף

מאת גלית גרינר . 13-04-2010

תגיות: בוב מארלי, Bob Marley & The Wailers, Natty Dread, 1974

 

זהו האלבום הראשון של מארלי שיצא תחת השם Bob Marley & The Wailers, תפנית חשובה בעשייה של אחד האנשים והמוסיקאים החשובים ביותר בהיסטוריה של המוסיקה. זהו גם האלבום הראשון שלו שיצא לעולם ללא חברי ההרכב לשעבר פיטר טוש ובאני ליבינגסטון. זוהי הפעם הראשונה שאלבום של מארלי כולל את שלישיית הווקאליסטיות שביניהן גם אשתו ריטה, Marcia Griffiths, ו-Judy Mowatt. השלישייה הזו היא ללא כל ספק תוספת ברוכה ביותר שלוקחת את אלבום למקום רך, עגול, הרמוני ושלם, ומשרה עלינו אווירת גוספל, קדושה ופשטות בו זמנית. ב- 2001 יצא שוב האלבום הפעם אחרי Remastering מוצלח. 
האלבום מלא באינסטרומנטים ובצלילים שרוקדים להם יחדיו בטבעיות ונעימות ומצליחים להעביר אלי חום, טוב, המון גרוב, עוצמה וכוח. השלישייה הנשית מגישה בפניי את אמיתותיו העל זמניות של מארלי, שמצטיין תמיד בין היתר, בלדבר אותם כל כך בצורה טבעית על המוסיקה. אש ולהבה שזורים להם יחדיו, מזינים אחת את השנייה, מולידים אחד את השנייה. בוב מגלגל את דבריו על הלשון כאמת יומיומית עם כוונה ישירה, כזו שיוצאת בלי שום מחסום או מעצור, מחשבה שכבר מזמן הפכה לאינטואיציה. הוא מצטיין בלהעביר לי, כמאזינה את הכוח להגות אותם בעצמי, לתת למילים לצאת החוצה מבלי להתהפך בהם יותר מדי, הוא הופך אותם לדיבור אינטואיטיבי.שמו של האלבום כל כך מתאים למוזיקה שבו, מושג מהעולם המורכב של תרבות הראסטאפרי, אם אפשר לקרוא לה ככה, שכן היא חורגת הרבה מעבר לגבולות של תרבות. אלבום שמתאר חבר אמיתי מקהילת הראסטפרים, כזה שיש לו דרדלוקס טבעיים, לא צבועים או מלאכותיים, ששר ומזמזם על הבוקר Lively Up Yourself And Don't Say No, כל כך פשוט. תן לעצמך חיים, תוך כדי התעוררות, שלוש מילים פשוטות שבמשפט מתפרשות לכל כך הרבה אפשרויות, ומוסיקה מדויקת שממלאת אותי בחיים תוך כדי, גאוני. כזה שמשם ממשיך לזמזם את No Woman No Cry, מציף רגשות ואמיתות שמי שחי את זה לא יכול שלא להישאב למרחב שהוא מייצר. מארלי, כהרגלו, ממשיך לכיוונים מחאתיים. מדבר על רעב, על חשיבות הכוח מלמטה, ותוך כדי מציע לרקוד כדי להכניס את המסרים לגוף, שולח את המזמזם אל הקשר בין התגלות האמת Revelation לבין Revolution, פשוט גאוני.

 

תגובות

 • ככה זה כשהמוסיקה אמיתית

  יש לה יכולת לגעת במקומות נסתרים שמשותפים לכל אדם באשר הוא ומאפשרת לו להוריד את כל המסיכות שהוא נוטה לעטות על עצמו כמה טוב שזכינו לשמוע את משנתו Bless U Woman

  קרן, 04-02-2011 11:57

 • מוסיקת אמת

  כמה נכון, חיממת את ליבי עם הפרשנות הכל כך מדוייקת....

  גלית גרינר, 04-02-2011 18:14

 • babylon is falling down

  אין, אין, פשוט... אין... אין כמו בוב מארלי.

  mosh!, 04-02-2011 19:59

 • מסכים לגמרי גלית

  העובדה כי בוב מארלי הפך לזמר שאינו מושמע עוד במסיבות היא כשלעצמה מעט מטרידה, לפחות אותי. אהבתי את הכתבה גלית, עניינית וכתובה היטב, מדוע אין את כותבת לעתים תכופות יותר?

  דקל ישעיהו, 04-02-2011 20:24

 • תענוג אחות תענוג

  באבא, 06-02-2011 00:06