אלבומים

Wanda Jacksaon - The Party Ain't Over - 2011

אל תקראו לזה אלבום קאמבק, הוא הרבה יותר מזה

מאת אופיר בלום. 01-02-2011

תגיות: בלוז, רוקאבילי, סווינג, Wanda Jackson, רוקאנרול, 2011

 

ממבט ראשון האלבום החדש של וונדה ג'קסון הוא אלבום של זמרת רוקנרול בעלת קריירה שהולכת שישה עשורים אחורה בו היא עושה קאברים ללהיטים מכל הזמנים. אבל זה המבט הראשון. אם תתרכזו רק בו תפספסו יותר דברים טובים מאשר תתפסו. העפת מבט שני על האלבום החדש של ג'קסון תגלה לכם לא עוד ניסיון לקאמבק שנועד לכישלון, אלא אלבום ששוב מוכיח שאתה יכול לתת בראש בכל גיל.

בשנות השישים וונדה ג'קסון הייתה ה-Fujiama Mama, מלכת הרוקאבילי שצוחקת לגברים בפרצוף ומחזיקה אותם קצר. עכשיו כשהיא בעשור השמיני לחייה, אפשר כבר לקרוא לה Fujiama Grandmama. שני אלבומיה הקודמים, Heart Trouble מ2003 ו-I Remember Elvis ב2006 היו אלבומים לא רעים לכשעצמם אבל נעדרים כל דבר אשר יכול להעלות אותם לתודעה. ג'קסון זקוקה  הייתה למשהו נוסף כדי שהאלבום שלה יהיה באמת מיוחד. המשהו הנוסף הזה התגלה כבעל חברת התקליטים הנוכחית שלה, Third Man

ג'ק וויט כבר הראה שיש לו כישרון בלקמבק את הזמרות האהובות עליו כאשר הוא הפיק לאגדת הקאנטרי לורטה ליין את אלבומה האחרון, Van Lear Rose ב2004. גברת ג'קסון הייתה הפרויקט הבא שלו. באלבום החדש וויט מנסה למצוא את האיזון בין ביצועים שנועדו להיות מיושנים ותו לא כמו בביצוע ל-Busted של ג'וני קאש לבין שירים שמנסים ללכת מעבר לכך כמו הביצוע ל- Thunder on the Mountain, לא השיר הכי מוכר של בוב דילן בלשון המעטה.העבודה של וויט על האלבום הזה היא מה שהופכת אותו למיוחד
, הקול של וונדה הוא החצי השני של ההנאה. הקלישאה אומרת שיש דברים שמשתבחים עם השנים כמו יין (במקרה של וונדה מדובר יותר על וויסקי). ככל שהזמן עובר הקול שלה נהיה צרוד ומנסר עוד יותר והיא בהתאמה יודעת בדיוק עם איזו עצמה להשתמש בו.

אלבומי קאברים הם הדרך החביבה על אמנים ותיקים להוציא אלבום חדש (האלבום האחרון של קליף ריצ'ארדס לדוגמה) ולקרוא לזה קאמבק. אני לא חושב שאצל רובם מדובר בניסיון לקאמבק במובן של חזרה לעין הזרקורים, אלא יותר רצון להראות שאתה עדיין קיים למי שאהבו אותך בימי הזוהר שלך. הבעיה היא שמלבד מי שאהבו אותם, האלבומים האלה לא בדיוק גרמו לאותם לאמנים לחזור לתודעה, הכביכול קאמבקים האלה עברו בשקט מופתי בכל פעם שהם נוסו ודיי בצדק. The Party Ain't Over הוא אלבום נהדר הרבה מעבר להיותו אלבום קאברים והרבה יותר מהיותו אלבום קאמבק, הגורל שלו לא צריך להיות זהה.


תגובות