אלבומים

Crystal Castles - Crystal Castles - 2010

דאנס פאנק מופרע. הלהקה הקנדית משכללת את הנוסחה

מאת עודד יואל. 16-11-2010

תגיות: אלקטרוני, 2010, Crystal castles

 

המונח 8 ביט בעולם המוזיקה, מתייחס למה שקורה שמחברים סינתיסייזר לכרטיס קול של קונסולת משחקים ישנה כמו "אטארי" לדוגמה. להקת Crystal Castles (להלן CC) התפרסמו לפני כמה שנים בתור אבירי מוסיקת ה-8 ביט. 
אבל CC לא מתעסקים בנוסטלגיה ולא כאן כדי להזכיר לכם את התקופה בה ישבתם בסלון ושיחקתם סופר מריו. הם אוהבים להשתמש במכשירים אלקטרונים ישנים רק כדי לעצבן קצת את האוזן. ה-8 ביט פה מסומפל וקרוע.הוא חלק ממה שבונה את הסאונד הייחודי שלהם שהוא מין דאנס-פופ-פאנק-פסיכוטי שעליו יושבת השירה העוצמתית של אליס גלאס. 
באלבומם השני הלהקה הקנדית משכללת את הנוסחה ומכילה אותה על כל השירים באלבום. ה-8 ביט פחות מורגש יחסית לאלבום הראשון. הפעם נוספה לתערובת מנה הגונה של "אומצה-אומצה". הרבה מהקטעים יושבים על קצב מועדונים, משהו שהלהקה כנראה אימצה בשנתיים האחרונות אותם העבירה בהופעות חיות ופסטיבלים.

בקליפ הזה האנרגיות החיות של הלהקה מבלבלות את הקהל המנומנם של ג'ימי קימל:

 


אז כאמור, כל שיר באלבום החדש, כמו מגיע עם חותמת של CC. מצד אחד זה יוצר יצירה שלמה, שבבסיסה הכישרון של הלהקה לשלב מלודיות יפות עם פאנק אלקטרוני בצורה הייחודית להם. מצד שני זה גורם לי להתגעגע לאלבום הראשון, שם הסאונד היה יותר מגוון וכל פעם שהיה שיר קשה במיוחד מיד אחריו בא שיר טוקיו פופ מתקתק. באלבום השני יש קטעים מצוינים, אבל לפני שיכולתי להכיל אותם, הייתי צריך להתרגל לטירוף הבלתי פוסק.
לאלבום החדש, כמו לקודם קוראים פשוט Crystal Castles כשמו של ההרכב. מהלך מעט מבלבל,  אבל אני מעדיף לראות בו רמז לכך שהלהקה באיזשהו מסע מוסיקלי מתמשך שזולג ומתפתח מאלבום לאלבום.
בכל מקרה CC ממשכים לחקור את גבולות האלקטרוניקה, ואני כבר מחכה לראות מה יהיה באלבום השלישי.

 

ולסיום, בכל זאת קצת נוסטלגיה. כאן CC משתפים פעולה עם רוברט סמית': 

 

 

תגובות