אלבומים

Fela kuti - The Underground Spiritual (Mixed by Chief Xce) - 2004

למזלנו יש יוצאי דופן בכל דבר וזהו בהחלט לא עוד אלבום אוסף

מאת יאנו שדה. 14-01-2011

תגיות: שחורה, עולם, אפריקה, Fela Kuti, Chief Xce, אוסף, 2004

 

אין הרבה אלבומי אוסף של זמר או להקה שהייתי יכול להמליץ עליהם, במיוחד אם האלבומים האלה הם רק אוספים של רצועות שונות מאלבומים שכבר יצאו. בדרך כלל יהיה נכון ומעניין יותר ללכת לאלבומים המקוריים ולחוות דווקא את הרצועות הלא מתוקשרות וידועות או סתם להאזין לאלבום המלא כפי שיצא במקור. אבל למזלנו יש יוצאי דופן בכל דבר. ישנם אלבומים שאוספים בקפידה ועניין קטעים מסוימים מאותו הרכב, ובוחרים רצועות מוסיקה שלפעמים הולכות לאיבוד באלבום שלם ולכן לא תמיד נשים אליהם לב ודווקא כך נותנים להם חיות ורעננות. אם נצרף את אותן רצועות בסדר מעניין עם חיבור נכון והגשה מקורית, האלבומים האלה הופכים ללא פחות טובים מאלבומי אולפן מקוריים ולפעמים אפילו נשמעים טוב יותר.
כזה הוא האלבום של Chief Xcel, שבחוכמה,ביצירתיות באהבה ונאמנות לאומן הצליח להגיש ולהדגיש פן כל כך יפה של פלה קוטי. התוצאה לטעמי מדהימה עד כדי כך שהיא לא רק עומדת במבחן הזמן, היא גם עומדת בכבוד רב לצד האלבומים המקוריים ואפילו מוסיפה להם רעננות ומבט אישי. האלבום הזה טוב עד כדי שיכול לגעת בקהל רחב שמתקשה לפעמים להבין יוצר שיש לו כל כך הרבה אלבומים ומוזיקה כמון קוטי. Xcel הצליח. הוא מגיש למאזינים את פלה קוטי כמו שרק אחד כמוהו שהקשיב לו כל כך הרבה והבין את הרבדים והעומקים המוזיקליים יכול לעשות.

 

זהו לא עוד אלבום אוסף של עוד חברת תקליטים שרוצה להרוויח עוד כמה שקלים. זה אלבום שכולו נשמה, הבנה, הערכה וכבוד לאומן. בגלל כל זה- כשמבקשים ממני המלצה על אלבום של פלה קוטי, יוצא שהרבה פעמים אני ממליץ על האלבום הזה כאלבום טוב להתחברות ולהבנה ראשונית עם פלה. אז למי שבעניין-תשיגו את האלבום הזה ואם אהבתם אותו,אחרי זה, יש לכם עוד הרבה אלבומים ועוד הרבה לאן לצלול..

 

תגובות

 • היי תודה

  אני כבר הרבה זמן מנסה להשאב לעולם של פלה קוטי ולא כל כך מצליחה למצוא את עצמי, ההמלצה באה בדיוק בזמן והאלבום בהחלט מוגש מצויין. כמובן שהתוודעתי אליו גם דרך חלק מהאלבומים, אבל האלבום הזה ממש סידר את האוזן תודה איש

  גלית גרינר, 16-01-2011 15:26

 • אני התחברתי לפלה כששמעתי לראשונה את האלבום SHAKARA

  חיבור ישר לתוך הנשמה, כבר איזה 13-14 שנה וזה לא נגמר... http://www.youtube.com/watch?v=hMJzL0yiRuQ

  אסף, 16-01-2011 22:54

 • Shakara

  מיד הולכת להתוודע אליו, תודה

  גלית גרינר, 19-01-2011 22:18