אלבומים

The Decemberists - The King Is Dead - 2011

אם תקשיבו טוב, אולי תוכלו לשמוע את חרחורי הגסיסה האחרונים של תעשיית המוזיקה

מאת טל מסר. 04-01-2011

תגיות: פולק, רוק, אמריקנה, קאנטרי, The Decemberists, 2011

 

האלבום החדש של הדסמבראיסטס אמור לצאת לאור רק ב-18 בינואר-2011. אין לכם מה לחכות עד אז. האלבום המלא מצוי במרחק כמה הקלקות עכבר מכם וניתן להורדה ברשת. למעשה היה ניתן להוריד אותו כבר לפני חודש.

למרות שהתופעה אינה חדשה, וכיום אלבומים רבים "דולפים לרשת" עוד לפני תאריך ההשקה הרשמי, קשה לחשוב על מקרים בהם אלבום עמד תלוי להורדה חודשיים תמימים לפני שניתן היה בכלל לרוכשו כדין. כך, מבלי להתכוון אפילו, האלבום המשמעותי הראשון של העשור החדש מספר את סיפור המהפכה שעוד תמשיך לשנות את פני תעשיית המוזיקה גם בעשור הבא.

כי לצפות מאוהבי מוזיקה לדחות בסגפנות אין קץ את אהבתם זו פשוט בקשה גדולה מידיי לבקש. כמו כלב מועד, כמו עש ללהבה, כמו פריס הילטון בקניון, היצר פשוט חזק מהם. "דסמבראיסט יקרים, אל תיקחו את זה אישית, אבל אנחנו לא הולכים לקנות את האלבום שלכם. זה לא אתם תבינו, זה אנחנו, והגנום היהודי שלא מתיר לנו לשלם עבור דבר שאנחנו יכולים להשיג בחינם".

ותכל'ס מגיע לנו. אנחנו שתמיד היינו בפיגור של עשור אחריי כל מה שחדש בעולם. אנחנו ששנים היינו תלויים בחסדיהן של חברות הפצה וחנויות תקליטים, עומדים סוף סוף יחד בתור לראפידשר בשורה אחת עם הבן דוד מאמריקה. ואם נודה על האמת, אילולא האלבום היה דולף לרשת, בכלל לא בטוח שהייתם רוכשים אותו. העטיפה הקשיחה הייתה צברת אבק באיזו חנות תקליטים עלומה עד שיגיע זמנה לפנות מקום לבאה אחריה ואתם כנראה הייתם מפספסים את אחד האלבומים הטובים שעתידים לצאת השנה.

באלבומם החדש הדסמבראיסטס זנחו את הבלדות הארוכות ואפופות ערפל המסתורין האנגלי לטובת שירי קאנטרי קצרים, פשוטים, עמוסי מפוחיות וכינור ומושפעים עמוקות ממוזיקה אירית ופולק אמריקאי מסורתי. יכול להיות שמעריצים רבים לא יתחברו אל המהלך אבל אין ספק שהדסמבראיסטס עושים אותו טוב. עם רגל אחת בעשור הקודם ורגל שנייה בעשור החדש, The King Is Dead, מלבד היותו אלבום מצויין, מלמד על כך שמוזיקה תמיד תשכיל למצוא דרכה אל אוזניי הציבור. ואם עד כה היה ספק, אז כנראה שעכשיו זה רשמי. מודל ההפצה של תעשיית המוזיקה המסורתית פסק מלהיות רלוונטי. המלך מת. יחי המלך החדש.

 

תגובות