אלבומים

Janelle Monáe - The Arch Android - 2010

מפתיע, מלא נחישות, תעוזה ומקוריות

מאת חולית בלאו. 01-12-2009

תגיות: 2010, פי דידי, ביג בוי, Janelle Monáe, janelle monae, The Arch Android

 

כמה חיכינו למישהי כמו ג'אנל! שתבוא ותמלא את משבצת האפרו-האמריקאית הגרובית התורנית, שמצליחה גם לשיר ולרקוד מדהים וגם לעשות לכולנו טוב על הלב. אבל במקום לבוא ולמלא את המשבצת הצפויה, ג'אנל הפתיעה ובגדול. היא פרצה עם מוזיקה כה רעננה ושונה עד שלמעשה הצליחה ליצור משבצת חדשה משל עצמה.

החל מהקול שלה, הביטים והמילים שהיא כותבת, ועד הסטייל היחודי שכבר הפך מזוהה עמה. ג'אנל הצליחה לעשות את הבלתי אפשרי ולהמציא משהו מחדש בעולם כה צפוי ובנאלי כשלנו. וגם אם לא מתחברים לסגנון או לקצב שלה, קשה שלא להעריך אותה על הנחישות והתעוזה. אז למרות שהיא בת הטיפוחים של פי דידי וביג בוי (הצלע הנודעת פחות של אאוטקאסט), אני רוצה להאמין שג'אנל אינה סתם עוד בובה של מפיקיה, ושהמקוריות אכן מתפרצת ממנה. בראיונות שבהם היא נראית מדברת על האלבום שלה, ניתן בקלות להרגיש את התשוקה שלה ואת רמת המחויבות שלה למוזיקה, דבר שאינו מובן מאילו לבחורה בת 25 בתחילת דרכה המוזיקלית.

 


חשוב לציין, שהאלבום ממש אינו קל להאזנה, לפחות בכמה פעמים הראשונות. לכל קטע יש אופי שונה משלו, והצירוף של כל הקטעים יחדו יוצר משהו שעלול להיות טיפה צורם, דווקא בגלל שהוא אינו צפוי. אבל אל תתייאשו, כי ג'אנל באמת שווה את הסבלנות. בין הקטעים הבולטים באלבום תמצאו את Cold war, שהוא קטע מרגש שחושף את כשרונה האמיתי של מונה. Tightrope ו- Come alive הקצביים והפאנקים יותר, ואת Oh maker שמתפקד כבלדה המרטיטה של האלבום.

אך הכבוד הגדול ביותר שמגיע לג'אנל, נוגע להחלטה שלה ללכת עם מי שהיא באמת ולא להתפשר על האופי הייחודי שלה, מחשש שהיא לא תהיה רווחית מספיק. הרי, אם היא הייתה נכנעת למניעים כלכליים, היא יכלה בקלות לסיים בתור עוד איזה חיקוי עלוב לביונסה ודומותיה, במקום להפוך למבצעת המרתקת והמדהימה שהיא כיום. מונה למעשה מצליחה להוכיח שאפשר להצליח, ובגדול גם מבלי להוזיל את המוזיקה. עכשיו רק נותר לקוות שההבטחה העצומה שהיא הפכה להיות אכן תתממש וכשיגיע האלבום הבא שלה, לא נצטרך להצטער על כך ששיבחנו אותה מבעוד מועד.

 

תגובות

  • הרמוניה של קסם וטעם :)

    יוצרת מוטרפת אני יכולה להאזין לאלבום הזה בלופים אינסופיים

    ג'קי גור, 08-04-2011 20:51