אלבומים

Janelle Monáe - The Arch Android - 2010

שדרני קול הקמפוס מסכמים שנה, בזמן שאנדרואידית משיחית חוזרת בזמן להציל אותנו

מאת אסף בן-קרת. 21-12-2010

תגיות: רוק, סול, היפ הופ, אלקטרוניקה, פרוג, פ'אנק, 2010, סיכום שנה

 

ג'אנל מוניי פרצה בסערה לחיינו ב-2010, אך למעשה היא כבר מסתובבת בשנים האחרונות בכל המקומות הנכונים. מאז עברה לאטלנטה, ג'ורג'יה היא פגשה של ביג בוי, איש אאוטקאסט, שצירף אותה לשיר ולככב בסרט Idlewild של הצמד האהוב, ואף שידך בינה לבין חברו דידי (עם ה-P או בלי?), שמיהר להחתים אותה בלייבל Bad Boy ולשתף איתה פעולה לאחר שנכנס למיי ספייס שלה ונטרפה דעתו. דידי הפיק לה את האי.פי הראשון והשנה Arch Android הופק על ידי ביג בוי עצמו והביא לה את ההצלחה שמגיעה לה. זה אפילו לא אלבום בכורה, אלא למעשה החלקים השני והשלישי של טרילוגיה, סוויטות למעשה, של מטרופוליס – מוניי היא סינדי מייווד'ר, אנדרואידית משיחית שנשלחה חזרה בזמן כדי לשחרר את תושבי מטרופוליס מידי איגוד סודי שמשתמש במסעות בזמן שמדחיקים מאיתנו חופש ואהבה. סינדי מתנהגת כמו בני האדם, אך בניגוד לחוקי המדע בדיוני יש לה נשמה טובה והיא חשה כמונו. אבל היא אחרת.

עד כאן הקונספט. הזוי ככל שזה יהיה, זה כלום לעומת האזנה לאלבום הזה שמצריכה כוננות ספיגה. כמות ההשפעות שלה בלתי נתפסת, והאוזן מחפשת נקודות אחיזה כדי לקלוט את האקלקטיות המשונה והמקסימה הזו. מוניי נעה כזיקית בין סול, רוק, פרוג, פ'אנק, היפ הופ, אלקטרוניקה ושאר ירקות. זה אלבום לא צפוי, חשיבה מאוד מרחיקת לכת עומדת מאחוריו וקטונתי מלנסות ולרדת לסוף עומקה. זה לא אלבום מושלם. לצד קטעים חזקים, דוגמת הסינגלים Tightrope ו-Cold War המושלמים, ישנם לא מעט רגעים באלבום הזה שנשמעים כמו רעיונות לא מפותחים, ניסיונות להגיע לצליל שלא החליט מה נסגר איתו ותחושה כי מוניי מתאמצת יתר על המידה.

עדיין, למעלה מ-70 הדקות התובעניות האלה נעימות להאזנה, אך מעבר לכך הן מרתקות. האומץ של מוניי לפרוץ גבולות מוזיקליים וליצור מוזיקה שהיא נטולת הגדרה (ומלאה ביומרות) לא מוטלים בספק. עוד נקודה מעניינת היא שמוניי מוותרת על רגש לחלוטין באלבום הזה. המוח קודח ללא הפסקה, ההשפעות התרבותיות שלה מתקיפות מכל עבר, האישיות שלה נוטפת מכל תו, יצר ההרפתקנות שלה מתפרץ כמעט בכל רגע נתון, אבל מה שמדהים הוא שבסוף האלבום אנחנו עדיין לא מצליחים לפענח מיהי היא או מה היא ג'אנל מוניי. החידה הזו לא מטרידה אותי, אני לא רוצה לדעת. אני שמח ומעדיף להישאר עם השאלות הבלתי פתורות, עם הקונספט שלא לחלוטין הבנתי ולהודות למוניי שהצליחה לעורר אותי מהשעמום המקובל  ולחשוב מחוץ לקופסא. עולם חדש ומופלא. 

 

בחרו את עשרת האלבומים שעשו לכם את השנה

תגובות