אלבומים

John Zorn - The Goddess: Music for the Ancient of Days - 2010

שדרני קול הקמפוס מסכמים שנה. מזרח פוגש מערב במוזיקה קלילה ומלטפת כשל אלילה קדמונית

מאת ברק חיימוביץ'. 14-12-2010

תגיות: רוק, אקוסטי, 2010, סיכום שנה, טרילוגייה, כח נשי, קוסמי

 

ג'ון זורן הוא שם שמוזיקאים והחברים הלא מגולחים שלהם אוהבים להזכיר, גם אם הם לא ממש עוקבים אחרי המוזיקה שלו. זה לא אשמתם, הוא פשוט מוציא כל כך הרבה אלבומים ופרויקטים בלייבל שלו "צדיק" עד שזה נהיה כבר מבלבל. בין פסי קול לסרטים, הרכבים שהוא מנצח עליהם, פרויקטים שהוא מנגן בהם או רק מפיק, מלחין ומנצח, יצא לו בשנה האחרונה אלבום שכן כדאי להתעכב עליו.

"מוזיקה לימים עתיקים" הוא אלבום שלישי בטרילוגיית "האלילה" עם קונספט שמתקשר איכשהו לכח נשי קוסמי-מאגי. אבל אל חשש, אפשר להנות מהמוזיקה גם בלי להתעכב על הקונספט המעורפל. זורן, למרות היסטוריה אוואנגארדית של ג'אז חופשי ומאתגר, בוחר לאחרונה יותר ויותר בכיוונים קומוניקטיביים שקרובים לעולם הרוק כפי שהם קרובים למסורת הג'אז. במובנים רבים יש דימיון גדול באלבום הזה לאחד מתקליטיו הקלילים המפורסמים –The Gift שנגע באקזוטיקה, מוזיקה פסקולית ופופ אינסטרומנטלי. גם כאן זורן חובר לגיטריסט מארק ריבוט ונגן הויברפון קני וולסון שנותנים לתקליט אווירה קוסמית וכמעט פסיכדלית.

המלודיות הג'ון זורניות המזוהות של מזרח פוגש מערב והסאונד האורגני של הלהקה נותנים הרגשה חמימה ומזמינה כבר בהאזנה ראשונה. זורן המנוסה לא נופל למלכודת המשעממת של האיזי ליסטנינג וגם כשהמוזיקה בשיא הנעימות שלה, היא עדיין מחזיקה את המאזין קשוב ומהופנט. התקליט יכול לדבר לחובבי רוק מתקדם ואקזוטי אפילו יותר מאשר לחובבי ג'אז סטנדרטים. אלו 47 דקות של מוזיקה קלילה ומלטפת שאחריה תרגישו כאילו רוחה של אלילה קדמונית ליטפה את כל חלקי גופכם.

 

תגובות

  • Thanks for recommending it

    ! Cheers

    Gad, 08-01-2011 17:48