אלבומים

Balkan Beat Box - Blue Eyed Black Boy - 2010

אלבום מלא בביטים חיים פורצי גבולות, תרבות ושפה

מאת הדר זילברשטיין. 09-11-2010

תגיות: ראגיי, כלייזמר, ים תיכוני, בלקנית, צוענית, 2010, Balkan Beat Box, Blue Eyed Black Boy

 

באמתחתם של חבורת הבלקן הצבעונית כבר עומדות 6 שנות פעילות, 2 אלבומים ואלבום רמיקסים אחד, אשר הולידו גל שלם של אהבה, חוויות והופעות מסביב לעולם. משהו במוזיקה העשירה והחמה שלהם הצליח לגעת בכל כך הרבה אוזניים מסביב לעולם ולהזיז אנשים מכל יבשת. הבלקן מכוונים לחלקיקים הבסיסיים ביותר שלנו כמאזינים, כיונקי מוזיקה וכבני אדם רוקדים.

בהאזנה רצופה לאלבום האחרון שלהם, תתקלו בין השאר באמירות חברתיות עטופות בביטים חיים, מטשטשים. מטשטשים גבולות של תרבות ושפה גיאוגרפיים, יחד עם גבולות של סגנונות מוזיקליים, שפשוט מתערבבים ומתאחדים לדבר חדש וחיובי. העיבודים והלחנים באלבום מקנים אופי מסיבתי וחגיגי למוזיקה ולחיים. הדופק של היצירה פועם, בכל רצועה במקצב וגוון מעט שונה, מפיץ חום שמגיע ופוגע בכל פעם במקום אחר ועדיין נשאר כל כך ישראלי. צלילי מוזיקה ים תיכונית, בלקנית-צוענית, הודית, קריבית, אפריקאית, פלמנקו, ראגיי, היפהופ, גיטרות בניחוח יווני, כלייזמרים, ביטים אלקטרונים וצעדים בתימנית מפגישים בין כל התרבויות הללו לבין האוזן הפעורה שלך.

אז נכון, בשמיעה ראשונה זה נשמע קצת עמוס. אבל זה חם, אמיתי וכל כך כיף. המפתיע בכל העניין הצבעוני הזה, שבנוסף לכל האסקפיזים שהם מציעים, יש משקל גדול גם למילים. המסרים החברתיים-פוליטיים, האנושיים והחמים מוטחים ברצועות המילוליות. כמאזין משופשף, כבר ברור לך מאילו מילים אתה יכול לשאוב אנרגיות טובות. העושר של הביטים האלקטרוניים יחד עם המוזיקה של כל התרבויות מזיזות אותך והקצב ישר מורגש ברגליים ובעצמות. באופן עקבי כמעט לאורך כל האלבום, מיד אחרי המסר הנוקב תגיע רצועה אינסטרומנטלית עם שם מפוצץ. בעיני, היא בדרך כלל גם ההמשך המתבקש. המוזיקה ממשיכה את המסר ופורצת החוצה "Marcha de la Vida" .

ההקלטות לאלבום האחרון של הלהקה המונה את אורי קפלן, תמיר מוסקט ותומר בן יוסף נערכו בין השאר בניו יורק, תל אביב וסרביה. באלבום הזה, הם חיברו יחד סגנון פתוח יותר מאי פעם. סגנון חדש ומיוחד, שמדבר לקהל כל כך מגוון, מכל כך הרבה מקומות בעולם, ויש בו מלאן-תאלפים מסרים של סובלנות. יש באלבום הזה כל כך הרבה קטעים טובים, כך שאם לא שמעתם אותו טוב טוב, אני ממליצה לכם להתנסות, גם בבוקר. אבל בכל זאת, בשיר מספר 2 באלבום, הם מזמינים אותכם ל"זוז":

 

תגובות