אלבומים

Delta Spirit- History From Below- 2010

שדרני קול הקמפוס מסכמים שנה. God Save America From The Queen!

מאת טל מסר. 07-12-2010

תגיות: רוק, בלוז, קאנטרי, דלתא ספיריט, 2010, סיכום שנה

 

ארצות הברית במשבר. לא, לא מדובר במשבר הסאב פריים, במלחמה בעיראק או בהדלפות ויקיליקס. ארצות הברית במשבר רוק'נרול. מזה עשור בערך שהרוק האמריקני דיי מגמגם. אם פעם ספריגסטין, אירוסמית', לינרד סקינירד, טום פטי, ואקסל רוז היו עושים רוק גיטרות שכולו פסים וכוכבים הרי שהיום המגמה נוטה לכיוון המלנכוליות המיוסרת והמורכבות של הרוק הבריטי. כך, כיום רואים הרבה יותר להקות כמו הדסמבראיסט (The Decemberists) או הרדוולס (The Redwalls), שמזייפים מבטא אנגלי כבד בשירה כאילו נולדו בצפון לונדון, למרות שבת'כלס הם בכלל מאורגון ואילינוי.

ולמרות שאין לי ולו מילה אחת רעה לומר על ההשתלטות האנגלית כשלעצמה (God save the queen וכל זה) עדיין יש משהו במבטא השבור, ביהירות המאצ'ואיסטית, ובמבנה השירים הפשטני שמתכתב עם הבלוז, שהופך את הסגנון האמריקאי לכל כך הרבה יותר מהנה. כי רוק'נרול אמריקאי הוא קודם כל כיף. וכאן בדיוק דלתא ספיריט נכנסים לתמונה.

 

 

עם קול שירה מצונן, גיטרות מכסחות, וניואנסים של מוזיקת בלוז וקאנטרי, דלתא ספיריט נראית כרגע כמו הלקה שעשויה להחזיר את הצבע הוורוד ללחיים של תת-הז'אנר שלאחרונה נדחק הצידה לטובת בן דודו האימפריאליסטי. אלבומם השני - History from below שיצא השנה הוא סיפור הצלחה ענק שמצטרף אל אלבומם הראשון והמצוין – Ode to sunshine, ובכך לפי דעתי ממקם אותם כאחת הלהקות המבטיחות של העשור שעוד ממשיך לבוא עלינו לטובה. במילים אחרות: אם אובמה עדיין נחשב לתקווה השחורה הגדולה של ארצות הברית, אז דלתא ספיריט יכולה אולי להיחשב לתקווה הלבנה הגדולה של הרוק האמריקני.

History from below הוא אלבום פשוט, הוא לא דורש ממך תעצומות נפש בהאזנה לו ומהבחינה הזאת הוא לא מביא איתו שום דבר חדש. דלתא ספיריט עושים רוק לפי הספר והם עושים אותו טוב. התוצאה היא אלבום קליל, מורכב בדיוק במידה הנכונה כדיי לא להעיק, ובעיקר כזה שפשוט כיף מאוד להאזין לו. 

 

תגובות