אלבומים

Rodriguez - Cold Fact - 1970

קטעי מיתר מרקדים פה, יללה אלקטרונית שם ותופי מתכת מרשרשים

מאת נמרוד הלברטל. 01-12-2009

תגיות: פולק, רוק, פסיכודליה, 70's

 

בסוף שנות ה-60' ותחילת ה- 70' התפתח תת-ז'אנר של כותבים וזמרים שמעולם לא קיבל שם. היו לו השפעות של פולק, אבל הוא לא היה פולק-רוק. האמנים היו עצבניים לעיתים, אך ללא זעם. שירים מהולים בפסיכודליה אך לא מוזרים עד כדי כך, לא בחלו להשתמש בתזמור, אך לא הופקו בקפידה ובעיקר, לא מכרו הרבה אלבומים. לקבוצה הזו הצטרף Sixto Rodriguez עם אלבומו Cold Fact מ-1970.

רודריגז נולד בדיטרויט, מישגן ב- 1942 להורים מהגרים ממקסיקו בני מעמד הביניים. את כינויו "סיקסטו" קיבל עקב היותו הבן השישי במשפחה. בשיריו, הוא שואב השראה בעיקר מהקשיים הנובעים מהעוני במרכז הערים הגדולות. על מנת להבין את האווירה של האלבום, צריך לדמיין אמן רחוב בסגנון דילן, שמצליח תוך שימוש בדמיון רחב המספק לו הסדרי הקלטה באמצעותם מקליט אלבום. רודריגז מקרין דימוי של אמן הפולק-רוק המנוכר והמרוחק, שיריו עמוסים במסרים, אם כי בצורה עדינה, כנגד החברה ה"ישרה" והמתחלים שנלווים אליה.

רודריגז מציג כושר המצאה כאשר השתמש באלמנטים שונים על מנת להפוך את השירים לקליטים ותמציתיים: קטעי מיתר מרקדים פה, יללה אלקטרונית שם ותופי מתכת מרשרשים. האלבום מאופיין במילים אשר מציגות את הלך הרוח התימהוני ומוטרד של רודריגז. שירים כמו Hate Street Dialogu ,Inner City Blues ו- Crucify Your Mind, מקשים על השומע להבין את אותו הלך רוח, גם לאחר האזנה חוזרת. אף על פי כן, רודריגז מביא איתו מוזיקה אמיתית וכנה שמספרת את סיפור החיים שלו, אך באופן שגורם לך להתענג על כל שיר.    

 

תגובות