אלבומים

Rufus Thomas – Walking the Dog – 1963

האלבום השלם ביותר, חסר פשרות העומד באמצע המעבר מרוק'נרול לFאנק ו-R&B

מאת גל בלטמן. 25-11-2010

תגיות: רוק, בלוז, סול, פאנק, רוקנרול, גל, בלטמן, Funk, רופוס, תומס, R&B.

 

קשה לבחור אלבום אחד מייצג, לאומן כמו רופוס תומס. היה קשה לא לבחור באלבום אוסף, הנוגד את עקרונותיי. אבל כשאדם יוצר מוסיקה במשך שבעה עשורים ובשני לייבלים אגדתיים - זה כבר ממש קשה.

תומס נולד בשנת 1917 באזור הכפרי של מדינת מיסיסיפי למשפחה דלת אמצעים ועבר לממפיס כשהיה בן שנתיים. הוא גדל כמו הרבה אומני רוק וסול, על מוזיקת הכנסייה שאליה נחשף בגלל אימו הדתייה. הוא התחיל להופיע מגיל קטן ובצעירותו עבד כשדרן בתחנת רדיו בבעלות שחורה במקביל להופעות כקומיקאי. שתי משרות אלו עזרו לפרוץ לתודעה, כשבשנת 53' הקליט את השיר "Bear Cat" כתגובה לשירה המוכר של ביג מאמה ת'ורנטון – "Hound Dog" בלייבל הידוע Sun Records; שיר שהפך להצלחה הלאומית הראשונה של החברה. בשנת 59' חתם תומס בלייבל Stax והיה הכוכב הראשון של הלייבל המפורסם. את האלבום המומלץ הספציפי הזה הוא הוציא ב-1963. בחרתי באלבום זה כי הוא מכיל את המנד הסוגתי של תומס בצורה הכי טובה שילוב בין ממפיס בלוז לסול וFאנק המערבב הרבה הומור ואזכורים של חיי המשק שעדיין היוו חלק מעולם הדימויים שלו אפילו שעברו כבר 40 שנה מאז עבר לעיר.

שיר הנושא של האלבום הוקלט יחד עם בוקר טי וה-MGs לאחר ביקור יום א' בכנסייה וישר הוכנס לאלבום בעזרת אחד ממנהלי חברת ההפצה אטלנטיק רקורדס, שזיהה את הפוטנציאל ללהיט. השיר מלביש שורות משירי ילדים על רצועת מוזיקת רוק. מיותר לציין שהרצועה הפכה ללהיט והגיע למקום 10 במצעד של המגזין בילבורד, הרצועה הראשונה (גם) של לייבל זה שהייתה להצלחה לאומית. כמצופה משיר כל כך פופולארי, הוא זכה לגרסאות כיסוי על ידי אומנים רבים, בין היתר: הרולינג סטונס, אירוסמית', רוג'ר דאלטרי וגרין דיי. באלבום ישנם גם גרסאות כיסוי של שירים מפורסמים מאותה תקופה כמו "Boom Boom" של ג'ון לי הוקר ו-"Land of 1000 Dances" של כריס קנר וזאת לפני הגרסה המוכרת של ווילסון פיקט שיצאה ב-1966.

הגיוון בז'אנרים, חוסר ההתפשרות למה שנחשב באותו זמן פופ וההיצמדות לחספוס ולהומור המאפיינים את תומס הפך, את האלבום ליצירה שלמה העומדת בפני עצמה של אומן אשר נמצא בדיוק באמצע חיי היצירה שלו ויותר מעניין, באמצע המעבר מרוק'נרול לFאנק ו-R&B. מתוך כל האלבומים שבבעלותי של תומס, אלבום זה נשמע הכי שלם ובעל תוכן ומייצג הכי נאמנה אומן חשוב כמותו.

 

תגובות