אלבומים

תעני אסתר - תעני אסתר - 2010

אלבום קונספט בו כל פרט קשור ובונה את השני. יצירת פנטזיה עמוסת תוכן, חשיבה וגאונות פרטנית עם כבוד גדול ליצירות העבר

מאת כתבי חוץ. 08-11-2010

תגיות: רוק, ספי ציזלינג, 2010's, נדב הופמן, קונספט, דן בהריר, musicspot

 

מאת: נדב הופמן, אתר musicspot

סיימתי להאזין לסיפור-ציור. לא בספר ולא בסרט, באלבום רוקנרול מקומי המשלב את כל התכנים מהם אפשר להנות מסיפור של אלבום מוזיקה בשפה העברית. הרכב צעיר, חדש, עם ביטחון יצירה מעורר כבוד בשם "תעני אסתר" יצר את הסיפור הזה שהתחיל בסקרנות סוחפת, ממשיך ומצדיק כל רגע של ריכוז ונגמר בעונג וכבוד לכיוון יוצרי האלבום סיפור הזה - תעני אסתר. אלבום הבכורה הסופר מושקע של הכישרונות האלה, הוא סמל לנפח היצירה הישראלית ולהשראות מההיסטוריה של המוזיקה המקומית, לצד חשיבה עמוקה ועבודה קשה דרך היכולות הטכניות של היום.

לא כל אחד, במציאות הלא קלה בישראל, יכול לשבת על התחת וליצור אלבום קונספט שכל פרט בו קשור ובונה את השני. החל מעטיפת ה"אוזריק טנדקלס" הפרטנית והמדויקת של אסף גורל, עד סדר השירים, תוכן הטקסטים וכל דבר הקשור בהפקה סיזיפית חכמה ומתוחכמת של דן בהריר המרשים, אשר ישב ומימש יצירת פנטזיה עמוסת תוכן המגיעה מתוך תאי גופם של חברי תעני אסתר. אין קשה ומורכב יותר מיצירת אלבום סיפור שכל פרט בו משמעותי גם אם מצריך סבלנות מהמאזין והבנה שמדובר כאן בשלם ואחר כך בסך כל חלקיו, כי בספר מוסיקה אפשר ורצוי יהיה לקרוא אותו שוב בדיוק כמו שאת "Ok Computer” או "The Wall”  קוראים באנגלית שוב ושוב, עד היום וכשמעדיפים עברית אז שולפים מהמדף בשמחה את ”מפלצות התהילה”. מי שחושב שזו יומרנות ואין כאן מקום להשוואה, לא מבין את כוח המוזיקה וכוח המוח. לא רק שמדובר באלבום בכורה, מדובר בחשיבה וגאונות פרטנית שתעני אסתר יצרו עם כבוד גדול ליצירות העבר.

הם משלבים סגנונות משירי ילדים עד גוטיקה אכזרית, מרוק רך וגס עד דארק אייטיז וניו וויב באיכות מפנקת של הפקה מוזיקלית וקולית, שכל סגנון מותאם במדויק לכוונתם של המספרים, גם אם לפעמים קצת לא מובן לשומע למה הם מתכוונים. כשסאונד השירה פעם מצומצם ופעם נפוח, כשהבייס ליין נשמע רך ולפתע פורץ החוצה, הכל מחושב וקשור להכל, בגאוניות שמכוונת את המאזין להבין הכל רק מלעקוב אחר העטיפה ולהנות מחתיכת יצירה ותוכן מוסיקלי מסוגנן עם מדריך מאוויים ביד, שמביא אותי לחשוב מה היה קורה אם סלבדור דאלי היה מוסיקאי.

כשמתקדמים בהאזנה נזכרים דרך עולמם של תעני אסתר, בגן העדן הפרטי של כל אחד ואחת, מהילדות לבגרות, כשהכל פורץ מתוכם בפנטזיה של ילד בגלימת מלך בדולינה המעביר אותנו מסע מראשו המשוחרר למתנות הטבע אשר נחשפות לעברו, בדרך למקום הקרוב ביותר לתת המודע של הטבע האנושי. התיאור הזה רק מסביר כמה תעני אסתר הראו חיבור רוחני ואמין לכוח המוזיקה וכבוד גדול לאלו שהראו את החיבור הזה מזמן, מהם התרנגולים, איינשטיין, האריות, פונצ', הג'ינג'יות נושאי המגבעת, ורוקפור, כמה השראות שעלו אצלי מיד כשהאזנתי לאלבום המוערך הזה.

האלבום נפתח באינטרו המתאר איך זה להיות "ציפור" ברוקנרול ולעוף גבוה כמו שי רוט בעל המוח וחיבור הצליל לטקסט בהתחשבות כל כך יצירתית לקונספט השמח-פסיכדלי של שאר האלבום. הוא ממשיך עם השפעות הרע והטוב, מגלה את הכוח הנשי והמזל הנרכש, מצייר אהבה כששט לו בקטע העשירי בנהר עם סאונד "המונד" גדול המייצג לטעמי את השיא של הסיפור, יחד עם קטע הניו-אלטרנטיב הנדיר  "ים יבשה" כש“לעצור ולחלום באמצע היום” זאת בדיוק ההרגשה כשמאזינים לקטע המופתי הזה. כשמגיעים לסוף האלבום, הסיפור מסתיים עם הקטע "עורב" שמאזן את הפנטזיות, הילד מבין שלא הכל נשלט ומלך בדולינה הורד מכס המלכות עד הודעה חדשה. “חבל שהתעוררתי מאוחר" הם שרים ומסיימים את הסיפור בסגנון ניו וויב עדין ומפנק עם אפקט שירה המום המבליט מצב מעט עצוב, אך הפסקה בזמן הקטע וחזרה לאינטרו אופטימי שניות לסוף האלבום, מבליטה כמה עבודה חכמה נעשתה בו וכמה תעני אסתר כיוונו אותנו להפעיל את השכל ולהיכנס לתוך עצמנו מדי פעם.

סיפור מעולה נגמר מעולה ונשאר פתוח לעוד ועוד מתעני אסתר, חבורה של יוצרים כישרוניים מנותקים מאפקט ה"נצליח או לא" בזמן היצירה וכאשר האפקט מגיע בזמן הנכון, הם לא מפחדים להוביל מהלך להפצתו. הם נותנים לנו מתנה עם אלבום קונספט מורכב ומתוחכם בעל הפקה מוסיקלית מקצועית ומעוררת השראה, בידיעה שלא כל אחד עתיד להתחבר אליו ישר, אך כל אחד יכול לנסות וכדאי שיעשה זאת, כי יצירה מפרכת כמו זו בהחלט ראויה להישמר כמו סיפור ולא להיגנז באכזריות על ידי רודנים מאנקווזיציה כזו או אחרת. הסיפור הזה הוא הראשון של חכמי תעני אסתר (דיוויד מיזרחי-שירה וכל השאר, ליאור פרלשטיין-גיטרות, עומר בסן-בס, שעזב את ההרכב אחרי ההקלטות והחליף אותו יונתן יידוב, אורי זליג-תופים, שי רוט- הכל, יאיר סלוצקי- טרומבון, ושוב היחיד במינו, ספי ציזלינג- חצוצרה). אלבום שצריך רק להאזין כדי להבין כמה הוא ראוי להיות רב מכר אשר נוצר כדי להישאר לתמיד. 

 

תעני אסתר מתארחים אצל לונדון וקירשנבאום

 

פורסם במקור בmusicspot, אתר לקידום המוזיקה והיצירה הישראלית

תגובות