אלבומים

Cocteau Twins - Heaven Or Las Vegas - 1990

מילים משורבטות בלעז מעורבבות עם לטינית, קריאות צהלה, אנחות כאב ומלמולי הגייה

מאת שרין לוי. 08-10-2010

 

הטריו הסקוטי קוקטו טווינס הזכירו לי את הפריצה שלי בביה"ס היסודי, כשהייתי חברה בלהקת קאברים ללהקת הבנות המצליחה באותה עת - מנגו. זה לא שבגיל 8 שתיתי בקפה תמר, אבל פיתחתי יכולת למלמל הברות ולהמציא ג'יבריש כשלא זכרתי את מילות השיר. במקביל, אליזבת' פרייזר, הסולנית של הטווינס העתיקה ממני את הקונספט ועשתה מזה קריירה.

למרות שפרייזר ראתה קלינאי תקשורת, היא שרה באופן לא ברור; מילים משורבטות בלעז מעורבבות עם לטינית, קריאות צהלה, אנחות כאב ומלמולי הגייה. ב- Heaven Or Las Vegas היא אמנם כתבה את המילים, אבל כשהיא שרה, היא מעוותת להן את הצורה, כנראה במטרה לשרת מנגינה מהממת ביופייה. העובדה שפרייזר סבלה בעברה מקשיי דיבור אינה באה בעוכריה. להיפך, היא עשתה לימונדה מהלימון הגדול שהגורל תקע לה בפה.

רובין גאת'רי (גיטרה ומכונת תופים), פרט להיותו הצלע השנייה במשולש, היה גם המאהב של פרייזר. הם נהלו מערכת יחסים ארוכה וסבוכה על רקע התמכרותו לסמים ואלכוהול. השילוב הקטלני היה הזרז ליצירתיות של הלהקה ובה בעת כרסם בה מפנים, עד שבסופו של דבר היא התפרקה כעבור כ-20 שנים. Heaven Or Las Vegas, אגב, יצא לעולם כשנה לאחר הולדת בתם המשותפת ונוצר בצל ההיריון והלידה.

הסגנון, בגדול, הוא דרים-פופ או פופ-גלוס, אם זה אומר לכם משהו. נאדה, אה? זו מוזיקה חלומית, אפופת מסתורין ומעוררת סקרנות. כמו לבקר לראשונה בבירה רומנטית שנבנתה במאה ה-13, לטייל בסמטאות, לחצות תעלות ולחזור אחורה בזמן, בזמן שהישן נראה כל כך מוכר, אולי מסיפורים או מתמונות, או אולי זה בכלל הריח. כאילו שמעת את השירים האלו פעם, פגשת את האיש הזה מתישהו בעבר, אחרת איזה הסבר הגיוני יש לזיקה למשהו שמעולם לא הכרת.

הדרים-גלוס-פופ הזה, שהושפע בין היתר מג'ויי דוויז'ן, הסקס פיסטולס ונגיעות קייט בושיות, הגיע אל שיאו באלבום הכי מצליח של קוקטו טווינס, ואף לקח חלק במהפכה שקטה בתחילת הניינטיז. להקות כמו מאזי סטאר ולאש, אמנם לא מילאו אצטדיונים, אבל גרמו לשינוי בתפיסה והטביעו את חותמם לא רק בפנתיאון, אלא גם בקרב לגיונות המעריצים שעד היום רעבים לעוד. באותה מהפכה אפשר לזהות גנים של פוסט-פאנק, שוגייז, ניו ווייב וגותיקה. אבל אל תתנו לכל הפוזה הכאסחיסטית הזו להטעות; עם הלחן הדרמטי של השיר I Wear Your Ring למשל, אפשר בכיף לעלות לחופה בחתונה. אז מה אם הדודים שלכם מרעננה לא יכירו את המילים.

 

תגובות