אלבומים

נייג'ל האדמו"ר - חומוס מטמטם - 1993

איך ראפ נולד? כמו תינוק. הוא יוצר לעצמו שפה משלו

מאת גיא כהן. 04-10-2010

תגיות: היפ הופ, נמרוד רשף, פישי הגדול, נייג'ל האדמו"ר, שבק ס, יוסי פיין, 1993

אז איך ראפ נולד? מסתבר שבישראל דרך הרגאיי או יותר נכון הראגאמפין. יוסי פיין - הסנדק של המוזיקה השחורה בארץ חבר לנייג'ל אדמו"ר (יהושוע סופר) באחת ההפקות הראשונות שלו. יחד הם יצרו אלבום שהפך לימים לאבן הפינה בהיפ הופ וברגאי המקומי. האדמו"ר נולד בגמייקה, גדל בארה"ב ועלה לישראל. ב1993 הוא הוציא את אלבומו היחיד ואחר כך נעלם מן הנוף המוזיקלי בארץ. 

 

אחד הדברים הקסומים בתרבות ההיפהופ זה שהיא בונה לעצמה עולם משלה שמתקיים בצורה מקבילה לעולם האמיתי, הקסם הזה מתרחש דרך כינויים שבוחרים לעצמם הזמרים ודרך סלנג שהם ממצאים או נותנים לו אינטרפציות שונות כדי שיתאים להם. קחו לדוגמא את ה"ביגידי" של נמרוד רשף או "החישגוז" של הרביעיה הפותחת שהפכו לביטויים שמזוהים עימם ונכנסו אל השפה. כך גם הסלנג שנייג'ל יצר אז עדיין משפיע נותן את אותותיו עד היום. למשל "עסק שחור", השיר השני באלבום, הפך לימים לשמה של תכנית רדיו ידועה.

פרט לסלנג שיצר, האלבום גם מקיים את חוקי הז'אנר האחרים והשירים עוסקים בעיקר בהאדרה עצמית כמקובל בעולם ההיפ הופ. בעזרת קטעי הקישור האלבום קולח לשמיעה רציפה וגם 17 שנה אחרי שהאלבום יצא המוזיקה עדיין עושה את מה שהיא צריכה לעשות – גורמת לך לזוז.  

נייג'ל האדמו"ר יצר שפה לז'אנר בארץ ולמרות שהוא עשה אלבום קליל עם אופי קומי הוא התייחס למוזיקה בכבוד הראוי לה והפך אותה ללגיטימית. ניתן לראות השפעות שלו אצל אמנים רבים שהפכו אנשים מרכזים בסצנת ההיפ הופ דוגמת שבק"ס ("האימפריה מכה שנית") ואדם בן לביא ("פישי הגדול"). לא לחינם התקיים ערב לחגיגות עשור לגרוב מקומי בהשתתפות כל האמנים המובילים של הסצנה בשנת 2003 – עשור ליציאת האלבום. 

 

תגובות