אלבומים

בויאקה - בויאקה - 2001

פעם היה פה שמח. תנו כבוד לאלבום היפ הופ ישראלי שכולו כיף, צחוקים ושעשוע

מאת יוסי חלילי. 02-10-2010

תגיות: ראפ, היפ הופ, בויאקה, קוואמי דה לה פוקס, נמרוד רשף, קוטג', הדג נחש, פישי הגדול, 2001

"מלחמה בשוק השחור: השוק השחור - הנאה לשעה, נזק לשנה". אם האינטרו הזה מחזיר אתכם לימי הצבא/התיכון וגורם לגוף ולראש להתחיל לזוז אוטומטית, אתם בצד הנכון. אם לא - כנראה שפספסתם את אחד מהאלבומים השחורים היותר מוצלחים שיצאו בארצנו הקטנטונת. ובדיוק בשביל זה אני כאן. ב-1998 הצטלבו דרכיהם של שלושה צעירים פוחזים מתעשיית הבידור המקומית: קוטג' (אדם בכור), שעשה באותם ימים את צעדיו הראשונים בהפיכת המוסיקה מתחביב למקצוע, נימי-נים (נמרוד רשף), שהספיק להקליט אלבום אחד עם שבק ס' ובו זמנית להנחות בערוץ הילדים וקוואמי דה-לה פוקס (אייל פרידמן), עורך מוסיקלי בגלי צה"ל ומומחה למוסיקה שחורה. המטרה שעמדה לנגד עיניהם היתה לייצר היפ-הופ ישראלי קליל ומשעשע, כזה שמשויך ישירות למחלקת הפאן ולא מתיימר לשנות תפיסות חברתיות או לגעת בנושאים שברומו של עולם.

האלבום שיצא ב-2001 ונשא את שם ההרכב עשה בדיוק את זה: 18 רצועות שכוללות פתיחות, בדיחות ומריחות, שרק מחצית מהן מכילות גם קטעי ראפ שמתמקדים בצד הכיפי של החיים - מסיבות, בחורות, כסף קל וטיול בחו"ל. הביטים נעים בעיקר בגזרת ההיפ-הופ עם קצת השפעות רגאיי ("מסיבויאקה" - יחד עם הבוזוקי של חיים רומנו) וראגא ("קונטרה דיכאון", "יד אחת"), להוציא קטע ראפ-טראנס ("גואה") שהיה הנסיון הראשון והמוצלח לשלב היפ-הופ וטראנס בארץ.

את רוב הקרדיט מקבל המפיק המוסיקלי מו-סף (משה יוסף) שאחראי למקצבים ולתכנותים יחד עם די.ג'יי אלארם. גם מומי לוי, אבי סינגולדה, לירון תאני (הקולגה של קוואמי ל"עסק שחור")  ושירלי צפרי משתתפים בהקלטות ואם זה לא מספיק אז החברים מבויאקה עושים לנו היכרות עם רוב כוכבי סצינת ההיפ-הופ הישראלית דאז בקטע הלפני אחרון באלבום ("ת.ז."): צ'ולו, הרביעייה הפותחת, סילבר-דון, פישי הגדול, שאנן סטריט (הדג נחש) וסאבלימינל והצל (עוד בימים שלפני הפרסומות לשוקו).

הימים - ימי ראשית פריחת ההיפ-הופ בישראל, וההרגשה היא שהנה נוצר ומתגבש משהו חדש במוסיקה המקומית ממש לנגד אוזנינו. גם אם תקשיבו לאלבום הזה היום, כמעט עשור לאחר הוצאתו, עדיין תוכלו לשמוע את הנאיביות, היצירתיות והחלוציות שבאות איתו בעסקת חבילה. השלישייה עטורת השיער אמנם נפרדה זמן קצר לאחר מכן (קוטג' פתח חנות בגדים והוציא לא מזמן אלבום סולו, נימי חזר לשבק ס' והתפנה לצייר קומיקס וקוואמי ממשיך ברדיו ובקריירת השירה יחד עם החלבות), אבל בשבילי בויאקה תמיד תהיה חלק מהחבורה, יחד עם האוטו החדש של מוצקי וסיבובי הדאווין בפול ווליום - ארבעה חברים טובים והרגשה שוואלה, החיים יפים.

 

תגובות