אלבומים

מפטאל- תמונות הגדה - 1993

אלבום מחאה אוונגרדי שאבד בנבכי הזמן

מאת הדר דותן. 02-10-2010

תגיות: עולם, פוליטי, אום כולתום, מוזיקה שבטית, אינדיסטריאל, 1993, מפטאל

"תמונות הגדה", אלבומם היחיד של הצמד מפטאל, אבד לי באולפני קול הקמפוס לפני שנים רבות ומאז ניסיתי, לשווא, למצוא אותו בחנויות יד שנייה. כעת, בזכות "הזנב הארוך" של האינטרנט  ואתר imusic.co.il זכיתי שוב להאזין לאלבום הנדיר והמיוחד הזה. הצמד מפטאל, אחד מהרכבי הנשים היחידים שפעלו כאן, כלל את אילנה צברי ורונית רוזנטל, שתיהן חברות בהרכבי המחאה החברתיים החשובים שפעלו בארץ – מע"צ וישראל.

 

האלבום, שיצא בשנת 1993, בתקופה שבה עוד האמינו שלמוסיקה יש גם תפקיד פוליטי וחברתי ושאפשר ורצוי לכתוב שירי מחאה, שילב בתוכו טקסטים חברתיים ופוליטיים נוקבים לצד שירים אישיים נוגים. האלבום, בהפקה עצמית, לא זכה לתהודה רבה בתקשורת ולא מכר עותקים רבים, אולם ההפקה ה"רזה" תורמת רבות לאותנטיות ולייחוד שלו. שם האלבום הופיע על גבי העטיפה בעברית, אנגלית ובאופן נדיר מאוד במחוזותינו גם בערבית, ויש בו שילוב בין מוסיקה תעשייתית, סינתיסייזרים, מקצבי תיפוף שבטיים ומוטיבים מוסיקליים מזרחיים, עוד לפני שמוסיקת העולם הייתה לטרנד.

 

האלבום כולל קטע נפלא מתוך שיר של אום כולתום ("בית") עם תוספת של קולות תינוק ישראלי ברקע, שיר תימני עממי ("גלגל עינני") ושירים מקוריים שכתבו השתיים וכן ענת ליין ונבו סבוראי. אחד השירים היפים לדעתי באלבום הוא השיר "תמונות אגדה" בו משתתפים דפנה שדה בקונטרבס ויובל מסנר בצ'לו. השילוב בין הטקסט הנפלא ("מה זה שראית תמונות אגדה\ באמצע מדבר\ מיליון כוכבים\ ניסית\ לצבור תאוצה\ מה שאמרו הפנים נמחק במילה\ כניסה לא מובנת לשטח הפקר איתך"), השירה האותנטית והמוסיקה המלטפת והצורמת באותה העת מעבירים בי צמרמורת בכל פעם שאני שומע את השיר. גם השירים הפוליטיים יותר כגון  "שחר", "טפטוף" ו-"עזה" מעבירים מסר נוקב באופן לירי ("ממעוף על העיר הכי עזה בארץ\  מלאך שותק\ מלאך רואה\ אש, אש פולחן מוזר\ והשחר פוצע את שתיקותיו\ מלאך, איך מפסיקים משק כנפי תחנת האיסוף שלך"). ובכל זאת השירים האהובים עליי ביותר באלבום הם דווקא השירים האישיים יותר - "הזויים" ו"שיר אהבה". האחרון הוא אחד השירים המיוחדים והיפים שנכתבו לדעתי בארץ, הוא מורכב רק מתופים ושירה, אך יש בו כל כך הרבה עוצמה ורגש: "כבה את המוסיקה\ תן מקום לקולות שבאים\ תן את עצמך להם\ תן את כולך לקולות שבאים\ סע, סע איתם\ סע איתם למחוזות רחוקים\ סע איתם למחוזות פרועים של אהבה\ סע איתם, סע איתם\ ואתה עוד מחכה כי לפעמים היית במחוזות פרועים של אהבה..."    

תגובות