אלבומים

Solillaquists of Sound – No More Heroes - 2009

תשכחו כל מה שידעתם על היפ הופ - חלק ב'

מאת ליאור שיינברגר. 01-10-2010

תגיות: בלוז, אלקטרוני, סול, פאנק, ג'אז, היפ הופ

 

עטיפת האלבוםעטיפת האלבום

תקציר הפרק הקודם: בעיה נוירו-כירורגית הובילה אותי לנסות ולבחור באלבום אחד שיגרום לכם להתאהב בצלילים, אחרי מחשבה מאומצת בנושא, בחרתי לא אחד אלא שניים: ברוכים הבאים לחלק ב'.

חלק ב – מיהו הגיבור ? Solillaquists of Sound – No More Heroes

אם באלבומם הראשון מ-2006 As If We Existed, קיבלנו היכרות חטופה עם הנפשות הפועלות בסולילה, אזי שבאלבום שיצא ב-2009 אנחנו מגיעים לאקשן. כל האלבום, שמתפקד כחלק השני בטרילוגייה קונספטואלית שמעודדת את מעורבות המאזין, לוקח אותנו במסע מפותל דרך וזורק את המאזין בלי הקדמות מיותרות אל תוך עולם אפל בו קיימת חלוקה דיכוטומית: בין נוולים לסופרהירוז. רק שלצערו של המאזין, לא נותרו עוד סופרהירוז בעולם ועכשיו הכל תלוי בו, שיאמץ את הגיבור שחבוי בתוכו ויפרוץ החוצה.

שלושת האלבומים (שניים שיצאו ואחד שטרם שוחרר), מתפקדים כמחזה בן 3 מערכות ואם הראשונה הייתה ההיכרות, אז עכשיו הגענו לסיפור המרכזי. כבר ב-MARVEL, הקטע הפותח באלבום, שקרוי על שם חברת הקומיקס הידועה, אנחנו מבינים שהם לא באו לשחק:

 

 

הקטעים באלבום, שאורכו שעה שלמה, לא נותנים למאזין אפילו שנייה אחת של מנוחה. בשיר השלישי אנחנו כבר מבינים שיש שריף חדש בעיר (תרתי משמע):

 

וכך זה נמשך ונמשך מבלי לעצור, הסגנונות ממשיכים להשתנות כל רגע בין סול, פ'אנק, אלקטרוניקה, ראפ בועט, ג'אז ובלוז, לעיתים גם תוך כדי אותה הרצועה. בין אם בקטעים כמו Gotham City Chase Scene שמתנהל כמו מרדף עצבני ברחובותיה של גוטהם הקודרת (אותה עיר מסויטת שהופיעה לראשונה ב'באטמן'), בראפ המיוחד של סוואמבורגר, דרך אפקטים של יריות וניידות ואילו ב- Lookהרצועה שמגיעה מיד עם תום המרדף, אנחנו מקבלים קטע היפהופ שקט וערב לאוזן.

אחד מתוך שני הקטעים האהובים עליי ביותר באלבום הזה הוא (Solillquy (The 4-Telling בו גם אלכסנדרה וגם סוואמבורגר מגיעים לדרגה חדשה של ווקאליות:

 

 

הקטע השני אותו אני מאוד אוהב הוא Death Of The Muse – הקטע נוצר כמחווה לג'יי דילה אשר הלך לעולמו ב-2009 ומשתתפים בו J-LIVE ו-  Chali 2na מ-jurassic 5 (לפחות לטעמי הראפר עם הקול הכי טוב אי פעם), בתחילת הקטע אנו שומעים את מורין יאנסי –אימו של ג'יי דילה.

בעקבות מות בנה, לקתה האם במחלה קשה, והקטע שוחרר להורדה בתשלום ברשת האינטרנט כאשר כל ההכנסות ממנו הן תרומה עבורה:

 

 

הקטע שחותם את האלבום No More Heroes (The Illusion Of Silence) מדבר על אשליית השקט, על ספירלת השתיקה ועל הכח שלנו כמאזינים למצוא את הגיבורים שבתוכנו באמצעות האזנה מדויקת יותר. הקטע, שמדוקלם על ידי טוניה קומבס, זהה מבחינת ההגשה והסאונד לקטע שפתח את אלבומם הקודם מ-2006 וניתן לראות בו סוג של סגירת מעגל לקראת המעבר למערכה האחרונה במחזה – החלק השלישי בטרילוגייה.
ככל שאני מתעמק יותר באלבום הזה כך אני מגלה עד כמה הוא מגוון וכמה אני אוהב אותו יותר בכל האזנה. כל מה שנשאר לי לעשות הוא להמליץ לכם להאזין לו מתוך תקווה שגם אתם תמצאו בו משהו שידבר אליכם ולהמתין לחלק האחרון שיצא בעתיד...

בונוס קטן לסיום, חברי ההרכב יצרו סדרת סרטונים בת חמישה חלקים (בינתיים שוחררו רק ארבעה), בה הם מספרים על העבודה שמאחורי האלבום, על שגרת חייהם ועל המשמעויות הנוספות שעומדות מאחורי הרעיון ליצור טרילוגיה קונספטואלית. צפייה בארבעת הסרטונים הנ"ל בהחלט שופכת לא מעט אור על העניין:

חלק ראשון:

 

חלק שני:

 

חלק שלישי:

 

חלק רביעי:

 

תגובות

 • פששששש... כיף של המלצות

  המטוס, 28-09-2010 21:12

 • סוף סוף מזרחית בקול הקמפוס!

  סחטיין גלית :)

  יבגני, 29-09-2010 00:31

 • כתבה מעולה והרכב מדהים תודה

  חגי, 07-10-2010 22:38