אלבומים

Fleet Foxes - Fleet Foxes - 2008

סופ"ש בניחוח פרימוורה עם טעימה קטנה מעשרות הלהקות המעולות שמופיעות בפסטיבל. אלבום הבכורה של השועלים הזריזים

מאת אודי ניב. 17-06-2010

תגיות: Fleet Foxes, 2008

 

מעבר דירה אולי לוקח רק כמה ימים, אבל בדרך כלל חודשים עוברים לפני שהבית באמת מקבל תצורה נאות, שלמה וחמה. תצורה של בית מרוהט ומעוצב תלויה ברצונו ויכולתו של הבעלים, או לפחות השוכר, במקרה של רובנו. לאחר כמה שיחות שקטות של אחד על אחד שערכתי לאחרונה עם עצמי, החלטתי שהגיע הזמן לסיים את המלאכה. השלבים האחרונים הם בדר"כ הקשים ביותר, ומשימת "כיסוי" הקירות העירומים נכללה בתוכם; מצד אחד לבחור תמונה שתהלום את הסלון לפחות כמו השטיח של ביג לבובסקי ("It really tides the room together"), מצד שני, שתביע משמעות, מסר, או לפחות שתקרין את הנוכחות שלי בבחירה.

זה היה די שקוף כבר בהתחלה. ככל הנראה יהיה לזה קשר במוזיקה. אז התחלתי לנבור באינטרנט ולהיזכר בעטיפות (של אלבומים) שאני אוהב ובעטיפות של אלבומים שאני אוהב (להאזין להם).

לפליט פוקסז יש עטיפה מעולה. יש להם גם אלבום מעולה, וזו כבר התחלה טובה. עברו כמעט שנתיים מאז חרשתי את האלבום הלוך ושוב עד שזנחתי אותו לטובת המרוץ הבלתי נדלה של דליפת אלבומים להורדה ברשת. למי שהכיר את האיפי שיצא באותה שנה (2008), עטיפת האלבום המלא של השועלים לא היתה הפתעה גמורה, שתיהן לוקחות אותך כמה מאות אחורה. באלבום הם השתמשו בתמונה אותנטית של ציור משנת  1559 (Netherlandish Proverbs), העולה ממנה למעלה ממאה פתגמים שמקורם מהאזור הפלמי הצפוני (להן בימינו אנו :הולנד). ציור שבמבט ראשון מתאר חיים כפריים של מאה קדומה יותר. לכאורה, ציור פשוט. אלא, שככל שמתעמקים יותק בציור מגלים שבתוך כל זה מסתתר כאוס.

המוזיקה של הפליט פוקסז נעימה. כל כך נעימה שתוכלו לנגנה אפילו כשהסבתא באה לביקור. כך שהרושם הראשוני מהתמונה מוטעה ועלול להכות במקצת גם בהאזנה ראשונה לאלבום. נכון, הפליט פוקסז הם אכן שמרנים. הכל נעשה בהרמוניה, אין שינויי מקצבים מפתיעים או טוויסטים לא צפויים. כאוס לבטח לא תגלו, אבל הפשטות המוקרנת בשמיעה ראשונה תהפוך בהקשבות חוזרות ונשנות ליצירה מקסימה, עמוקה, מוקפדת, ומלאה במחשבה תחילה.

פליט פוקסז הוא אלבום שייקח אתכם אחורנית בזמן אבל ימשיך ללכת איתכם יד ביד קדימה במרוצת השנים.

 

תגובות

 • לא מאמינה

  האלבום המושמע ביותר בפינת ליטוף, גם שנתיים אחרי שיצא. מרגישה שההמלצה נחטפה לי מתחת לאף :) האלבום הזה הוא המתכון המדוייק ליצירת אווירת בין ערביים חמימה ועדינה. מומלץ בעיקר בשישבת ובחגי ישראל. מתי יוצא כבר הבא?

  עדיחאתול, 27-09-2010 23:09

 • מבלי להתכוון

  אבל זה קרה גם לך בהמלצה האחרונה על TAME IMPALA, אחד האלבומים הכי מטריפים ששמעתי בחצי שנה האחרונה לפחות. קניתי את התקליט שלהם עכשיו (פוקזס), אפילו השכנים שלי כבר יודעים לדקלם את השירים בע"פ.

  אודיני, 28-09-2010 00:43

 • אלבום מצויין! אין כמו אלבום חם לחורף המתקרב.

  אסף, 09-10-2010 18:56

 • אף פעם לא נמאס לשמוע אותם

  הם פירסמו בתחילת החודש שהם מתכננים סיבוב הופעות ובדרך לדיסק נוסף. מחכה בקוצר רוח !!!

  יובל, 29-10-2010 01:39