אלבומים

ירונה כספי - אגו - 2010

אין מצב שהבטן שלכם תישאר אדישה לאלבום הזה

מאת לאון פלדמן. 07-12-2010

תגיות: רוק, ישראלי, ירונה כספי, קולות נשיים, 2010, אגו

ירונה כספי - אגו - 2010

לירונה כספי נמאס. אני רוצה לכתוב שנשבר לה הזין, אבל זה לא מתיישב עם סגנון הכתיבה הרהוט והנפלא שבו הליידי כותבת את שירי הזעם שלה. נפשה נקעה מגברים שקרנים, פוליטיקאים אגואיסטים, עבר שרודף ומזכיר תמימות, וילדות שנעלמה לה יחד עם אבא שהרקיד פעם זוגות תל אביבים (ואלבומה הקודם הוקדש למענו). אולי נטרפה נפשה מהתדמית שדבקה בה אחרי  "בעניין הבסים" - סרט ששודר בערוץ הראשון לפני יותר משני עשורים, בו היתה הסולנית של להקת "גוונים כהים" וייצגה סינגר-סונגרייטרית המופנמת שמסתתרת מאחורי גיטרת בס ענקית. אולי בכלל נשבר לה מעיתונאים, עורכי רדיו ומארגני פסטיבלים שמתייגים אותה במדף של המשוררות השרות את מועקות חייהן.

בכל מקרה, משהו קרה, והיא עושה מעשה: מקבצת סביבה להקה אימתנית של רוקרים בוערים, מוסיפה כלי נשיפה עצבניים, מעיזה ולוקחת מפיק צעיר ומוכשר (אור בהיר מאיטליז), פורסת את חייה, מחשבותיה, דעותיה וקרביה, ועושה רוקנרול לפנים.

זה אלבומה השלישי של ירונה, בלעדי אותה להקה מהאייטיז ובלי התמיכה של המורה שלה לבס, ערן צור ומשקעי העבר שאמנם מבקרים בטקסטים הטעונים שלה, אבל לא מטווים את דרכה החדשה. משוחררת מעכבות, חמה, עצבנית, בוערת ומאוד מלודית, עם הפקת שירה מרגשת היא זועקת את נשמתה בשירים שבעולם מתוקן, עם פתיחות תקשורתית כל אחד מהם צריך להיות להיט רדיו. לא, אין פה משהו אלטרנטיבי, מלבד העובדה שעד כה היא נחשבה לזמרת אלטרנטיבית - אבל גם מזה נשבר לה.

קחו שירים כמו "דבורים עוקצות", "בלה בלה בלה" ו"מה שניצת", ותרשו לעצמכם לדמיין שהם ברדיו. זה יישמע טבעי לגמרי עם עיבודי הנשיפה והגיטרות המעולות. אלה שירים שתרצו לזעוק יחד איתם ופשוט להשתחרר. קחו את "מכה בגב", ותשמיעו אותו לאחיין שלכם, שאוהב סקא-פאנק. לא תבינו איך הוא פתאום יעוף עליכם. מאידך, יש פה גם שירים כמו "לפעמים", או "שיר של התחלה", שבהם תרצו לחבק, להתאהב, לבכות. בקיצור, קחו את האלבום של ירונה כספי, שימו אותו על ריפיט, ותקראו לי בן זונה אם זה לא יעשה לכם משהו בבטן. אלבום השנה שלי. בראבו. 

פורסם במקור ברייטינג 

תגובות

 • מי היה מאמין ששטויות כאלה יורדות לדפוס של "רייטינג".

  פשוט ערימה של סתם סיסמאות ומחמאות פומפוזיות שחוברו בניסוח צולע. דחילק. ואגב, תאריך פרסום הכתבה - ספטמבר 2005 - כנראה שגוי. אלא אם כן מישהו הקדים את זמנו בחמש שנים.

  X, 21-09-2010 12:39

 • תודה על התגובה החמה

  לאון פלדמן, 21-09-2010 21:33

 • לאון

  זו הרי הדרך הישראלית של מר בחור לומר -תודה על ההמלצה. יש כאלה שפשוט לא יודעים לבטא עצמם כראוי. סקרנת, עף לשמוע.

  אודיני, 21-09-2010 21:52

 • האמת שלא. חד משמעית - שום תודה.

  ואם צריך להגיד לך את זה שוב: כשאומרים לך שהטקסט הזה הוא קשקוש יחצ"ני נטו, קבל את הביקורת כמו בנאדם, ולא כמו בוק שמתלהב מעצם זה שהגיבו לו. סוף דיון מבחינתי. שלום. נ.ב מעניין אם גם התגובה הזאת תימחק מהאתר.

  איקס, 21-09-2010 23:44

 • כשאתה כותב ביקורת בצורה כזו

  אי אפשר באמת לקבל את זה כביקורת בונה ושווה התיחסות מעמיקה. בהתחשב בעובדה שהערת לכותב על הניסוח, כשלת בעצמך בדיוק בנקודה הזו בטוקבק שלך ובהעברת המסר שבאמת רצית. ואגב, תגובות כאלה משאירים, זה עושה לך בושה הרבה הרבה יותר מאשר למערכת

  אודיני, 22-09-2010 01:13

 • אלבום מופלא.! ומר x ....

  אם כואב לך מחכים לך בכללית.

  עינב, 22-09-2010 22:02

 • WFlCJpaXTPBBAXYY

  lsADPU <a href="http://sqzchhaqjizx.com/">sqzchhaqjizx</a>, [url=http://ijqgxznyyews.com/]ijqgxznyyews[/url], [link=http://cffsifxqsfgr.com/]cffsifxqsfgr[/link], http://wpknvphjggef.com/

  esdctkg, 29-05-2015 02:42

 • NxnnoRVUclu

  RsOSvB <a href="http://giwmfowfxbgu.com/">giwmfowfxbgu</a>, [url=http://ycfsfsmjeivo.com/]ycfsfsmjeivo[/url], [link=http://rbhdzimornzz.com/]rbhdzimornzz[/link], http://koinmpkvuwum.com/

  yxuwpxne, 23-06-2015 20:36

 • Добыча трафика с помощью дорвеев

  Добрый день! На моем сайте - http://kote.ws - Вы не найдете пустой теоретической информации. Все что тут есть - результат работы и ошибок за более чем 10 лет работы в интернете. Я не буду говорить что всегда все было гладко, так не бывает. Но на этом сайте я собрал весь свой опыт, который Вы можете перенять, и добиться еще больших успехов.

  koremomatej26, 10-08-2015 07:39