אלבומים

דני סנדרסון - תולדות המים - 2001

שוב מלחין, כותב, מעבד ומפיק, רק שהפעם הוא לוקח צעד אחורה ונותן את הבמה לאחרים

מאת איתי חכמה. 28-09-2010
דני סנדרסון -  תולדות המים - 2001

הייתה זו שבת אביבית לפני כ-10 שנים, בה גיליתי אמן ברוך כישרונות בתכנית רדיו ברשת ג'. זה היה מצעד בו המאזינים בחרו את השירים האהובים עליהם של אותו אמן, דני סנדרסון שמו. עד היום אני זוכר את עצמי מאזין לרדיו ומזהה כמעט כל שיר ומופתע כל פעם מחדש, שגם זה חלק מהרפרטואר של הגיטריסט המהולל מימי כוורת. המילים המצחיקות והשנונות, הלחן הרוקיסטי שתמיד כיף להאזין לו.

חלפו השנים והצלחתי לרכוש את כל התקליטים של סנדרסון (אז הם עדיין לא יצאו על גבי דיסקים), חרשתי כל חנות תקליטים קיימת בחיפה והסביבה. נתקלתי במבטים תמוהים של "מה פתאום נער בגילך מחפש תקליטים" ועוד של סנדרסון, מלווים בניסיונות כושלים להכיר לי זמרים אחרים של אותה תקופה.

הגיעה השנה 2001 וסנדרסון הוציא לחנויות דיסק חדש. זה היה בערב ראש השנה, הכרתי כבר שיר אחד מתוכו, "בדיעבד" בביצועו של אריאל זילבר שלא פסק מלהתנגן בכל תחנות הרדיו. הגעתי אל חנות הדיסקים ובדיוק שמתי את ידי על הדיסק האחרון, ממש לפני כניסת החג. הגעתי הביתה, והאזנתי פעם אחר פעם, ואז עוד פעם ופשוט נשביתי בקסם.

סנדרסון הצליח שוב להוכיח את גאוניותו, כתב, הלחין ועיבד שירים, רק שהפעם בניגוד לשאר התקליטים שהוציא, קולו לא נשמע באף אחד מהשירים באלבום הזה, מלבד קולות ליווי בשיר אחד בביצועה של גלי עטרי. במקום קולו נשמעים קולם של אומני ארצנו, שלא במקרה הם גם חבריו משכבר השנים. לכל אמן הוא כתב שיר ע"פ סגנונו הוא, כשבין האמנים נמנים שלמה ארצי, גידי גוב, שלום חנוך, מאור כהן ועוד רבים וטובים. אין דרך לתאר את האלבום הזה חוץ מהנאה צרופה.

אפשר לחוש שינוי עצום בסנדרסון משנות ה-70, המוכר לנו היטב מתקופת כוורת וגזוז, לבין סנדרסון של האלבום הזה והאלבומים שיצאו אחריו. סנדרסון של אז שם עצמו במרכז הלהקה בצורה מאוד דומיננטית וכאן הוא לקח צעד אחורה ונתן את הבמה לאחרים. על כך, הוא ראוי להערכה רבה על השינוי שחל בו.

תגובות