אלבומים

Oren Barzilay - Sorrow Demons Joy Blizzards - 2010

המחלה הנדירה שתקפה את אורן ברזילי מולחנת, מתומללת ומופקת בדרך שלא תשאיר את עיניכם יבשות

מאת לאון פלדמן. 10-09-2010

תגיות: פולק, רוק, פופ, לאון פלדמן, Oren Barzilay, מופע הארנבות של ד"ר קספר, תמיר מוסקט, רייטינג

Oren Barzilay - Sorrow Demons Joy Blizzards - 2010

את קורות אורן ברזילי והמחלה הנדירה שתקפה אותו, בדיוק כשהקספרים התאחדו לפני כמה שנים, השיקום הארוך והנס הרפואי והיצירתי תוכלו לשמוע ולקרוא בהמון מקומות. אבל כדי לחוות את החוויה במלואה תצטרכו לצלול יחד איתו אל תוך הדיסק החדש והמקסים שלו. הדיסק המיוחד הזה ארוז בתוך ספר מלא בשירה, טקסטים, קולאז'ים, דימויים ואפילו פיסות של מידע רפואי. השירים באלבום, כמו שברזילי מציין בפתיחה, נוצרו ונכתבו בדם והם מושרים באנגלית חפה ממבטא, בקול עדין ושברירי, כמעט לוחש. האמת היא שכדי להשלים את החיבור אליו, כדאי שתגיעו גם להופעה הקרובה שלו, בביתו או במקום אחר. כך באמת תקבלו את החוויה הטוטאלית.

נכון, על פניו זה עלול להישמע לא קל ותובעני: פתאום, אחרי היכרות כה ארוכה עם אחד מכוכבי הרוק המקומי, הקהל מקבל את בשורת המחלה לפנים, היישר מפיו. אבל ברזילי, יחד עם ההפקה המושקעת והסובלנית של תמיר מוסקט, לוקח אותנו יד ביד בתהליך הזה וחושף באוזנינו כאבים, מאווים, התמכרויות, בדידות, אושר, צער, פסגות וגאיות של נפשו החבוטה וגופו הפגוע - כל הדרך אל ההבראה והגאולה. בסופו של התהליך, אולי תצאו טיפה מבולבלים, אבל בהחלט מזוככים, כמו השירים והדימויים שלו. בקיצור, תשכחו את הקספרים, את הנהמות והצחוקים, ואת האגו של רוקרים מתבגרים.  לדיסק הזה צריך לבוא פשוט. חלק מהשירים שבו הם שירי ערש מתוקים, וחלקם שירי הארה, עידוד, געגוע ודמיון פרוע. בסופו של דבר, הם בעיקר שירי פופ מתוקים. קטנים, לא עמוסים. על כל טקסט קשה יש לחן נעים, על כל שורה שממחיזה כאב יש אקורד מלטף.

מוסקט, כאמור, עושה כאן פלאים. הוא עוטף את השירים בהילה שקטה של פיות יער, כלי הקשה מקסימים, כלים חיים ומחשב, ונע בהשפעות בין אירופה השאנסונרית והקברטית לעדכניות אמריקאית שמזכירה את המנוני הפופ של MGMT או את היופי הקנדי של Broken Social Scene. כמעט כל שיר באלבום הזה יכול להיות עצמאי, אבל עדיין מומלץ לקבל את כל החבילה ביחד: לשמוע את האלבום, לקרא את הספר, להביט בתמונות, ואם אפשר אז גם לראות את ההופעה. לחיים.

פורסם במקור ברייטינג

תגובות

  • אלבום לא רע

    אבל אוברייט לגמרי. היח"צ שנתן דגש על המחלה, הכניע את ליבו של כל ישראלי רגשני ממוצע.

    שוקולד מריר, 10-09-2010 18:20

  • best album of 2010 !!!!!

    dear shokolad marir, looks like your name is exactly who you are ...

    dor, 10-09-2010 21:53