אלבומים

2010 - Arcade Fire - The Suburbs

מדורת השבט של Arcade Fire

מאת כתבי חוץ. 01-09-2010

תגיות: אינדי, אייל מ"רדיו פרימיום להמונים", Arcade Fire

2010 - Arcade Fire - The Suburbs

 מאת: אייל מ"רדיו פרימיום להמונים"

להקת ארקייד פייר כיום, היא ללא ספק אחת מחמשת הלהקות הטובות ביותר שפועלות בעולם, ולא שמישהו יכול להצביע על ארבעת הלהקות האחרות ברשימה הלא קיימת הזאת. אבל לקח קצת זמן עד שהם קיבלו הכרה. אלבום הבכורה Funeral יצא בשנת 2004, נחשב בעיני רבים כאלבום הבכורה הטוב ביותר של העשור הקודם, אך מטח המועמדויות לפרסים הגיע רק בשנת 2006. ביניהם מועמדויות וזכיות גם לגראמי, לג'ונו הקנדי, ולבריט פרס (בעיה שלהם שהם לא מצאו מילה יותר מתאימה לפרס הזה, הבריטים האלה, פרררבבב...). 

יותר משש שנים לאחר צאת אלבום הבכורה ואחרי שלושה אלבומים, כולל Neon Bible השנוי במחלוקת, אפשר לומר בוודאות שיש כאן להקה שיודעת לעשות מוסיקה. זה לא כזה טריוויאלי שאחרי שלוש שנים הם עדין מצליחים לעשות אלבום רלוונטי. זה בוודאי לא טריוויאלי שיש ציפייה לאלבום בזמן שיש כל-כך הרבה מוסיקה זמינה.

היום כשהייתי עם הילדים בבריכה, זה היכה בי שוב, התחושה הזו של הבורגנות. רק אתמול הייתי צעיר חסר כל, אבל עם חיות וויטאליות בלתי נדלית, אפילו הייתי אומר עולה על גדותיה (ולא אכחיש ואומר, שלמרות זאת לא תמיד הייתי מאושר), והנה עכשיו אני מלא לוגיסטיקה ודאגות. אלה כבר לא החיים שלי, אלא של הילד החמוד הזה, שאני מעיף למעלה בבריכה ותופס אותו חזרה. הוא צוחק, הוא כועס, הוא בוכה, הוא נרטב, הוא מתלהב מכדור, הוא מצפה לאמא שתחזור ואני כאן בשביל לעזור לו שלא יטבע. האלבוםThe Suburbs  של ארקייד פייר מנגן בדיוק על התחושה הזו, שאני חווה יום-יום, שעה-שעה. בשיר "אדם מודרני" הם שרים: "אומרים שאנחנו הנבחרים, אבל אנחנו מבוזבזים" ובשיר Wasted Hours  הם שרים על כל שעות הבהייה המבוזבזות בילדות.

מבחינה מוסיקלית The Suburbs הוא האלבום הכי מוסיקלי שלהם, למרות שהוא גם אלבום קונספט ולמילים כמובן יש חשיבות רבה ומומלץ לקרוא אותן.  שיר הנושא נשמע כל-כך מוריסי, רק שיש בו משפטים כמו: "עכשיו אתה מבין למה אני רוצה ילדה כשאני עדין צעיר, לפני שהנזק נעשה. אבל אם זה יותר מידי, אם זה יותר מידי לבקש, אז שיהיה בן". האלבום מדבר על אנשי עסקים ששותים את הדם  וילדות אבודה בפרברים. בשיר Rococo הם בוכים על הילדים המאולפים ואני מנחש שהשיר-Empty Room  הוא של עוזרת הבית (בגלל הצרפתית בסוף). הוא אומר: "בחדר ריק אני יכולה להיות עצמי" (באופן אישי אני ממש לא יודע איפה "עצמי" שלי נמצא, אם בכלל). השיר "עיר ללא ילדים" נפתח במלים: "בקיץ ששברתי את ידי, חיכיתי למכתבך, עכשיו אין לי יותר רגשות אליך, עכשיו אני מכיר אותך טוב יותר". עד כאן בעיקר זעם, ואז בשיר השביעי (מתוך 16!) יש כבר שינוי.

Half Light הוא שיר על חווית ילדות חלומית, שבהן "הרגשנו חופשים" - מילות שיר זה הופכות אותו לשיר היפה ביותר באלבום. לשיר הזה יש גם חלק שני המתאר את התנפצות החלום, בנפילות הבורסה האמריקאית - משהו כמו משיח לא בא ולא מטלפן. באלבום יש התפתחות גם במוסיקה אבל גם בליריקה, בשיר Suburban War  הם שרים: "עכשיו המוסיקה מפלגת אותנו לשבטים " וזה ממשיך כך הלאה והלאה. אני חייב לומר שאין כאן בשבילי אפילו חצי נחמה. זה אלבום יפה אבל הוא לא עוזר להתמודד עם הנושא. יכול להיות שאני אקח חופשה ולא אחשוב על המחר לכמה ימים? רגע ! כמה זה יעלה?

כדי לתת לאלבום סאונד "חם" הוא הודפס בתקליטי וניל והומר חזרה לפורמט דיגיטלי, כך שגם בקומפקט-דיסקים זה כאילו מתקליט וניל. לטעמי זה מהלך מיותר לגמריי, כי מי בכלל מאזין לקומפקט-דיסק או לקבצים דיגיטלים במערכת ראויה, וזה גם לא עובד! יש תחושה קלה של חיץ בסאונד, כאילו מאזינים מעבר למבברנה שקופה ובלתי נגישה. סתם חבל, אפשר היה לשמוע צליל יותר מדיוק ורחב ובמקום זה - כבר הסברתי מה אני מרגיש.

כתבה זו פורסמה באתר רדיו פרימיום להמונים

 Arcade Fire - The Suburbs

 

Arcade Fire - Half Light I

 

וממש במקרה אני מקשיב לאחרונה לחידוש יפהפה של קלסיקו לשיר של ארקייד פייר :Calexico-Ocean Of Noise

 

תגובות