אלבומים

Camel - The Snow Goose - 1975

אלבום רוק מתקדם מאזור הביצות המעורפל והמבודד של אסקס

מאת רפי צרפתי. 05-09-2010

תגיות: רוק קלאסי, רפי צרפתי, Camel, רוק מתקדם, בריטניה, שנות השבעים, אינסטרומנטלי, אמרסון לייק פאלמר, ג'נסיס, פול גאליקו, אסקס

Camel - The Snow Goose - 1975

להקת קאמל היתה הרכב אופייני ללהקת רוק מתקדם בבריטניה של ראשית שנות השבעים. היא לא הובילה את סצנת הרוק המתקדם אלא נישאה על גלי התקופה. אלבומיה נחשבו כאלבומי קונספט עם קטעים אינסטרומנטליים ארוכים, תוך שאיפה לחדשנות הרפתקנית. בניגוד ללהקות המובילות של התקופה כמו יס, אמרסון לייק פאלמר או ג'נסיס, אשר הציגו את פולחן הסולו הנצחי, העדיפה הלהקה להתמקד בעבודת-צוות ובהופעות חיות אינטנסיביות, בהן נוצר השילוב האנרגטי בין הקלידים של פיטר בארדנס לגיטרה של אנדי לאטימר - תוך היעדר חשיבות עצמית וללא כל הבלטה של אגו אישי.

כשיצא האלבום "אווז השלג" בשנת 1975 בחברת התקליטים "דקה" התפלצו מנהליה, כששמעו שהאלבום לא מכיל מילים, אלא אלבום אינסטרומנטלי. מסתבר שמנהלי "דקה" לא למדו דבר אחרי 13 שנה, ממבחן הביטלס. קאמל ניכנסה להיסטוריה של הרוקנרול עם האלבום המדהים הזה. הוא מבוסס על נובלה עצובה ומצליחה מאוד מאת הסופר האמריקני פול גאליקו, שיצאה לאור ב-1941. הלהקה לא ביקשה רשות מן הסופר להשתמש בשם יצירתו ושמות הדמויות מן הסיפור. גאליקו איים לתבוע את קאמל, מה שגרם לחברת התקליטים לשנות את ניסוח כותרת האלבום (מוסיקה בהשראת הספר, וכו'), ולהוסיף איזכור מפורש של גאליקו בחוברת המצורפת לתקליט.

עלילת הספר המקורי, מתרחשת באיזורי הביצות של אסקס בבריטניה ועוסקת בידידות המתפתחת בין האמן פיליפ ראיידאר  ובין נערה בשם פרית'ה. הנערה מוצאת אווזת שלג פצועה והשניים מטפלים בה עד שהיא משתקמת. ראיידאר, שהתגורר במגדלור נטוש בגלל נכותו, נהרג באמצע מלחמת העולם השנייה. המגדלור מופצץ על ידי טייס גרמני, וכל מה שנותר מן האמן הוא ציור אחד של הנערה מחזיקה באווזת השלג הפצועה. "אווז השלג" הוא דוגמה לרוק מתקדם קלאסי. עוד אחת מיצירות הקונספט המדהימות וההרמוניות, יצירה שמספרת סיפור מוסיקלי על בסיס יצירה ספרותית עם עלילה ברורה. יש בו קטעים שקטים, מיסטיים, רוקיים ומסתוריים. העובדה שהוא מבוסס כולו על הספר של גאליקו, אינה משנה דבר לאף אחד: לא צריך לקרוא את הספר כדי להנות. 

האפקט המרתק והמלהיב ביותר של "סנו גוס" הוא דווקא הקטע הפותח והמסיים, הקטעים הללו מעבירים אותנו ישירות לאיזור הביצות המעורפל והמבודד של אסקס (Essex). קשה מאוד לשכוח את הרגע הזה. עד היום, כשמישהו שואל 'מה זה רוק מתקדם?' מביאים לו את האלבום הזה ואומרים לו 'שב ותקשיב'. לא להקשיב רק פעם אחת או פעמיים, ככל ששומעים יותר כך מגלים את הקסם המרהיב של האלבום.

היצירה נכתבה על ידי הקלידן פיטר בארדנס והגיטריסט אנדרו לאטימר ועל מנת לעבד את היצירה לתזמורת גדולה, לקחו את דיויד בדפורד, מעבד מיומן שתרם רבות ללהקות רוק מתקדם לונדוניות באותה תקופה (כמו מייק אולדפילד ואחרים). חבל שהקרדיט שניתן לו באלבום לא היה מספיק דיו. לסיכום האלבום הזה מצויין להשמעה לכל מתעניין מתחיל של רוק קלאסי. ההאזנה קולחת, המנגינה מרתקת ומיסתורית ומעבירה את המסר המדהים של רוק קלאסי מתקדם.

תגובות