אלבומים

Natalie Merchant - Leave Your Sleep - 2010

חמש שנות עבודה ומחקר בפרוייקט שמחייה שירי ילדות והתבגרות של אחת הזמרות המרגשות בסביבה

מאת גיל רוביו. 26-07-2010

תגיות: שירי ילדים, Natalie Merchant, טריו מדסקי-מרטין-ווד, האזמט מודין

Natalie Merchant - Leave Your Sleep - 2010

7 שנים חלפו מאז אלבום האולפן האחרון שלה.  ואולם "עזבי את שנתך" הוא לא עוד אלבום כי אם פרוייקט ששילב חיפוש, מחקר ואיסוף כמו גם נסיעות בכל רחבי ארה"ב ומפגש  עם למעלה מ-100 מוזיקאים שלקחו חלק פעיל בהקלטת האלבום עצמו. תוך כדי תהליך העבודה החליטה נטלי מרצ'נט להלחין שירים לבתה הקטנה מתוך תחושת יצירתיות גדולה. בתחילה היו אלו שירי ילדים, הלקוחים מהספרות האמריקאית והבריטית, וככל שהבת גדלה, כך גם ההתעמקות בשירי ילדות מגוונים יותר, אוניברסלים יותר ואולי גם כאלו שעוסקים באובדן התמימות וגילוי העולם. העיסוק באיסוף החומרים הוביל את מרצ'נט לא רק לחפש חומרים להלחנה אלה להתחקות ממש אחר סיפור חייהם של אותם כותבים, חלקם אלמונים יחסית שהותירו אחריהם אוצר שלם של שירה אותה רצתה מרצ'נט לשמר.

מצד שני בכל הראיונות על הפרוייקט מרצ'נט מדגישה כי היא לא רואה את עצמה כמומחית בשירה. עצם ההתעסקות עם הפרוייקט חשף בפניה את עוצמת המילים, את כוחה של השפה. גידול הילדה וההתעמקות בפרוייקט הדירו שינה מעיניה, ומכאן שמו של האלבום. קריאה להתעוררות מהילדות, קריאה לחזור ולגלות את הטקסטים החבויים. מרצ'נט מצליחה להגיש את השירים הללו בצורה מרעננת, לא מונוטונית. יש בעולם בחוץ, בספריה או ממש על מדף הספרים בבית, שירה שמחכה להתעוררות הזו. ההכרות איתה יש בכוחה להעביר אותך לעולם אחר.

בין האומנים הנפלאים שלקחו חלק באלבום ניתן למצוא מוזיקאי ג'אז בני 87 מנאשוויל, את חברי הפילהרמונית של ניו יורק, כמו גם את האנסמבל הסיני של העיר, את הטריו מדסקי-מרטין-ווד וגם את ההרכב "האזמט מודין". העיבודים המוקפדים לוקחים לנופים ולמקומות המתפרשים על פני עולם שלם, בחוויה מדומיינת ועשירה.

מרצ'נט לא מאכזבת כמו בכל פרוייקט בו היא נוגעת. הייחוד שלה, העומק, הכוונה הכנה והרצון להעביר באומנות שלה משהו שהוא מעבר להנאה ממוזיקה תמיד מאתגרת את המאזינים ואת קהל המעריצים הנאמן שלה לאורך השנים. עזבו את שנתכם, וקפצו פנימה.

 

תגובות

  • אחלה אלבום!

    עדיחאתול, 28-07-2010 09:02

  • המלכה שלי

    ינוביץ, 07-08-2010 21:57