אלבומים

Genesis - Selling England By the Pound - 1973

שילוב מושלם בין מורכבות מוסיקלית לטקסטואלית ובין פנטסיה למציאות

מאת מורן אייזן. 29-07-2010

תגיות: Genesis, שנות ה-80, פרוגרסיב, רוק קלאסי 

Genesis - Selling England By the Pound - 1973

בתור מי שפיתחה את הטעם המוסיקלי שלה בשנות התשעים, להקת ג'נסיס נקשרה אצלי לדימוי של פופ רך וטקסטים שטחיים. זה היה דימוי שהתקבע מאוד חזק בתודעה שלי וכשקיבלתי מידיד מוסיקאי את האלבום כמתנה ליום הולדת, שמתי אותו בפינה חשוכה ורחוקה מהעין (שלא יהרוס לי את המוניטין של טעם טוב במוסיקה) וחודשים הוא שכב לו מאובק ועטוף.

ההאזנה הראשונה, הייתה סוג של הלם. התנפצות הדימוי ואולי גם מפגש עם מוסיקה שעד אותו רגע לא שמעתי כמותה. ערב רב של סגנונות שטומנים בחובם את העבר האנגלי המפואר עם נגיעות של הווה ועתיד. לא רק המוסיקה גם הטקסטים העשירים שנשמעים כמו אגדה טולקינית, אך הם בעצם ביקורת חברתית נוקבת על השתלטות הקפיטליזם על אנגליה בשנות השישים והשבעים (בתקופה בה נכתב האלבום, אנגליה עברה שינוי כלכלי-חברתי בעקבות משבר כלכלי והפכה מכלכלה סוציאליסטית הדוגלת גם ברווחה לכלכלה קפיטליסטית).  

האלבום הזה הוא אחת היצירות היותר מלאות שיצא לי להכיר בחיי. הוא שילוב מושלם בין מורכבות מוסיקלית לטקסטואלית, בין פנטסיה לבין מציאות שטופחת על הפנים והוא לעולם מנוגן אצלי מההתחלה ועד הסוף בסדר הנכון, כי הוא יצירה שלמה ולא אוסף של שירים. זה אלבום שללא ספק מגיע לו הסופרלטיב של קלאסיקת רוק משובחת.

 

תגובות

  • אלבום מעולה

    ואכן, מי שהכיר את ג'נסיס של שנות התשעים (הכיר את ג'נסיס ב MTV וחשב ש I CANT DANCE זה שיר שמסמל את הלהקה) פספס תקופה שלמה בה היא באמת היתה להקה מעניינת שמשמשת מקור להשראה. מתחיל שנות השבעים ועד שגביראל עזב (75 אם אני לא טועה), הם בהחלט היו להקת פרוג מעולה. תודה על הרפרש, הספקתי כבר לשכוח לגמרי מהאלבום הזה

    אודיני, 31-07-2010 12:39