אלבומים

Screamin' Jay Hawkins - Frenzy - 1982

"ההוא שמפליץ" רקח יצירה פרועה, מטורפת ובעיקר משוחררת מכל רסן

מאת חן עטר. 22-07-2010

תגיות: נוסטלגיה, תיאטרלי, R&B מוקדם, רוקבלי, פרוע

Screamin' Jay Hawkins - Frenzy - 1982

אני זוכר את זה כאילו זה קרה אתמול. הדיסק מונח על מגש מערכת הסטריאו, אצבע עבה של בוגר לא אחראי לוחצת על כפתור. המגש נבלע באדישות והמספרים מתחילים לרוץ. בכל אותו זמן שנמשך בעיני כנצח, ציפיתי בהתרגשות מלאה באופטימיות ילדותית ותמימות לצלילים שיתחילו להתנגן. ילד קטן, שמנמן מידי, מצחיק מידי, במקום קטן מידי. הקטע הראשון החל להתנגן ועל שפתי עלה חיוך מדושן עונג. צלילים רחוקים, מקצבים מוזרים, צעקות ומלמולים. "ההוא שמפליץ" כך תיארתי אותו והתגלגלתי מצחוק. לפני חודש, 20 שנה אחרי, באקט נורמלי של חיטוט בעבר נזכרתי באומן שהיום אני מתאר כווירטואוז דגול וחש כלפיו יראת כבוד אדירה. אולי בזכות העבר המשותף שלנו והיותו אחד הזיכרונות המוזיקאליים הראשונים שלי.

I Put A Spell On You הפותח את האלבום הוא נחיתה לתוך מופע אימים תיאטרלי, ביטוי לרגשות הסוערים ולטירוף שמלווים אהבה אנושית ולכישוף המשתלט על הנשמה. צלילים מגושמים שמתפתחים ומתגברים לטירוף של צעקות וסקסופון מהפנט. קול עמוק ומחוספס, צחוק מתגלגל ומטורף, מלמולים מוזרים ומיטב הקולות של הגוף האנושי הם סימני ההיכר של Screamin' Jay Hawkins, ומכים במאזין באחת.

בהמשך הקצב מגוון ונע בין R&B מוקדם לרוקבלי שמח ועסיסי. Little Demon הפרוע והשמח מעביר תחושה אמיתית של דיבוק. Alligator Wine נפתח בזעקות אימה וצלילי ביצה בלילה חשוך ואפל. הקטע כולו הוא מרשם לרקיחת שיקוי אהבה מוצלח שיהפכו כל אדם נחשק ומרוחק לקרוב ואוהב. הסאונד אפל ומתעתע אך ילדותי, פרוע ומשמח. לכל אורך האלבום הקסם ממשיך ומתפתל בין קטעים מטורפים לשם הנאה למרגשים ונעימים כמו Temptation. הקול החם והעצמתי ממלא בנשמה ענקית ובהרמוניה כמעט מאגית את המוזיקה אך למרות עוצמתו לא מאפיל עליה.

Frenzy הוא היצירה הפרועה והמטורפת ביותר ששמעתי, משוחררת מכל רסן. Screamin' Jay Hawkins שבר כל מוסכמה ביצירת מוזיקה, רקח שיקוי רעיל ומהביל של השתוללות תמימה ולא אחראית. היום, 20 שנה אחרי, הקול העמוק והצלילים המוזרים עדיין גורמים לי להתגלגל מצחוק. המוזיקה הקלילה שבעבר לא שמתי לב אליה מציפה את כל האלבום המשוגע הזה בחמימות נעימה ונוטפת. כנראה שגם אחרי תקופה ארוכה כל כך הקסם הכיפי לא מתפוגג והלחש הפרוע והמסוכן עדיין עובד עלי. ילד גדול מידי, אחראי מידי, בעיר גדולה מידי. 

תגובות

  • איי פוט אה ספל און יו

    דירי, 22-07-2010 22:50