אלבומים

K'naan - The Dusty Foot Philosopher - 2005

אם עדיין לא שמעתם את השם כדאי שתתחילו פה. אם כן, כדאי שתדעו שהוא שווה הרבה יותר מדקלום רובוטי בין מחציות

מאת גיל חסון. 16-07-2010

תגיות: ראפ, מונדיאל 2010, דרום אפריקה, המנון, הרולד וקומר 2, פיפ"א 2006, Juno Award for Rap Recording for The Year

K'naan - The Dusty Foot Philosopher - 2005

כבר חשבתי שכנען (ובאנגלית ילדים: קיי-נאן) יישאר סוד שמור ואיכותי, אלא שאז הגיע המונדיאל בדרום אפריקה וסידר לראפר הסומלי את החשיפה הגדולה ביותר שיכול אמן לבקש לעצמו עם השיר Waving Flag , ההמנון הרשמי של המשחקים, שהפך שגור בפי כל בן אנוש שפתח את הטלוויזיה במהלך חודש יולי. השיר לקוח מאלבומו האחרון של כנען, Troubadour, אך תחת ידיו יצא אלבום קודם, פי כמה וכמה יותר מוערך ומעניין.

The Dusty Foot Philosopher, משנת 2005 הוא האלבום בה' הידיעה של הראפר וכדאי מאוד שתכירו אותו לפני כל המנון שחוק שכבר מתחיל להכביד על האוזניים. האלבום הוא שיקוף ישיר של חייו של הראפר, במקור סומלי ובהווה קנדי (אביו נמלט מהמדינה בעת מלחמת האזרחים והצליח להביא את המשפחה לקנדה ברבות השנים). אמן פוליטי, הומאני, חברתי ובעל מסרים שכבר קשה למצוא, אם בכלל אצל אמני ראפ והיפ הופ דשנים שכבר חוו את כל תענוגות החיים על בשריהם, כמו Jay Z, P-Didi וחבריהם.

מבחינת הטרקים באלבום, השיר Hoobaale הוא היהלום שבכתר, מוזיקת עולם נדירה עם טעימה בסומלית. In The Beginning נכנס לפסקול הסרט "הרולד וקומר 2" ואת Soobax מזהים כל חובבי משחקי הווידיאו מפיפ"א 2006. Until The Lions Learn To Speak הנועל את האלבום ממחיש עד כמה מדובר במשורר ולא סתם חורז בחסד. מילים על מאבק אמיתי וכל מה שמנוגד בין המחאה, שבבסיס הראפ לחיים הטובים שזוכים המצליחים. כנען מכריח אותנו לפתוח אוזניים ולתת לדברים להיטמע, ובזה הוא מצליח יותר מהכול.  

האלבום עצמו זכה בפרס לאלבום הראפ של השנה, (Juno Award for Rap Recording for The Year) והוזכר ברשימה של הגרדיאן כאחד מאלף(!) האלבומים שאתם חייבים לשמוע לפני שתסיימו את הסיפור שלכם פה. ההישג ההכרתי הכי גדול של כנען, נכון לכרגע, הוא להיות שגור בפיהם של מאות מיליוני חובבי כדורגל ברחבי תבל. אבל את ההישג האומנותי הוא רשם הרבה לפני עם אלבום מהפכני, מפייס ומאחד, ששווה הרבה יותר מדקלום המנון רובוטי בין מחציות.   

תגובות

  • אומן במלוא מובן המילה! שותפה למילותייך

    במיוחד נכון שהרבה ראפרים שחיים את החיים הטובים לא מסוגלים כנראה לייצר טקסטים כאלה ואפילו יוצרים את השם הרע לראפ מה שכן גם ב-wavin a flag אפשר לאתר מעבר לזמזום טקסט רגיש ומרגש שיחד עם חווית הכדורגל מתחבר לאפריקה ולחלום הטמון בהרבה ילדים שם לצאת לעולם ע"י הצלחה בכדורגל..כי זה מה שבאמת קורה להרבה מהם.

    ליטל, 17-07-2010 11:21

  • שמח שאהבת

    היופי האמיתי בו היא כנראה העובדה שהוא Fresh. בואי נקווה שיישאר נאמן לעצמו וימשיך לייצר לנו פנינות של קסם :)

    חסון, 17-07-2010 16:14