אלבומים

Jill Scott - Who is Jill Scott? Words and Sounds, vol.1 - 2000

כמה אפשר לשיר על אהבה? עם קול רך ועוצמתי ו-Spoken Word לא מתפשר, מסתבר שאפשר עוד הרבה

מאת שרון ארביב. 19-09-2010

תגיות: spoken-word, שרון ארביב, Jill Scott, ניו סול

Jill Scott - Who is Jill Scott? Words and Sounds, vol.1 - 2000עטיפת האלבום

אחד הויכוחים הבולטים היום בין חובבי המוסיקה, היא לגבי האיכות. אומרים שכבר אין איכות, אין הרבה אמנים שיוצרים מהנשמה. כל אחד רק רוצה להוציא איזה להיט ענק שיכבוש את מצעד הרינגטונים בחברות הסלולר הענקיות, או להופיע בריאליטי שלא דורש שום כישרון פרט לפוטוגניות ויכולת להרעיש מול המצלמה. בחזרה לעניינו, מוסיקה. כמה אפשר לשיר על אהבה? עוד פעם היא אוהבת אותו או הוא אותה? הוא בגד בה היא שיקרה לו וכו'. אין סוף לאהבה, גם אין סוף לסינגלים שטחיים שחוזרים על עצמם.

אצל ג'יל סקוט המקרה שונה. אמנם, היא אכן שרה על אהבה, המון אהבה, אבל בדרך אחרת: פשוטה וענווה, מגישה לנו את המציאות כפי שהיא, לא מנסה לשנות אותה או להתיפייף, בדרכה שלה, פשוט מאמא אמיתית. אז מי היא ג'יל סקוט? לאחר שכתבה ללהקת Roots את השיר U Got Me, שיר שזכה בגראמי על ההופעה הטובה ביותר, מישהו למעלה החליט סופסוף להחתים אותה. החלטה שהתבררה בהמשך כמוצדקת לחלוטין. באלבום הבכורה שלה, חושפת אותנו סקוט לעולם ה-spoken-word באמצעות יכולת כתיבה אמיתית וכנה, לעיתים שברירית המבטאת את כל קצוות הרגש. היא לא מתביישת לחשוף גם צדדים לא נעימים (כמו בשיר Getting in the way) ומודה כי גם היא לפעמים לא הכי חיובית וקיימים בה גם צדדים פחות נעימים, האם לא בכולנו? 

ב-Exclusivey היא מדברת על המציאות היומיומית לאחר שהתנתה אהבים ועל חוסר הביטחון שהרגישה לאחר מכן כאשר נתקלה בקופאית חמודה בסופר. את הקטע היא מסיימת בנימה הומוריסטית כמו שרק היא מסוגלת - להישאר נאמנה לעצמה, בלי הגנות, בלי מסכות ואפילו הומור עצמי מתקבל בברכה. מה שהופך אותה לאחת מזמרות הניו סול הטובות ביותר. בשיר Getting in the way, היא חושפת צד אגרסיבי יותר הקיים כנראה בכולנו ופונה לאקסית של אהובה הנוכחי ומאיימת עליה קלות, לאחר שהאחרונה נכנסה בין סקוט לאהובה הנוכחי : "you better back down before you get smacked down, you better chill"  כמו ביג מאמא טובה שלא מוכנה שייכנסו בינה ובין הגבר שלה.

 

השיר האהוב עלי באלבום הוא השיר  "Long walk"  שמשלב בין בלוז לג'אז ופונה ישירות לרגש כאשר סקוט, בביצוע ווקאלי מדהים וקסם אישי, מוכיחה שוב כי אינה רק משוררת אלא גם מבצעת מעולה.

 

בשיר "He loves me"  בו היא מתארת את רגשותיה כלפי בעלה בזמנו Lyzel Williams , היא רומנטית יותר ואפשר לחוש כי היא שברירית ועדינה כבר בביצוע עצמו. מדובר באחד השירים שהקהל משתוקק לראותה מבצעת בכל פעם מחדש.

מדובר באלבום משובח עם נגיעות ג'אז, R&B ואפילו קצת היפהופ, עמוס בהפקות מדהימות עליהן אחראי בין היתר די ג'יי ג'זי ג'ף בכבודו ובעצמו. עם שילוב מדהים של קול רך ועוצמתי וכישרון spoken-word שמעורר בזמן ההאזנה לאלבום דימויים הכובשים את ליבו של המאזין כמו שרק אלבום שכולו PURE SOUL יכול לעשות.

תגובות

 • תודה

  שרון, בזכותך גיליתי את האמנית המוכשרת הזו. תודה!

  טריפי, 21-09-2010 15:18

 • יופי של אלבום

  אליצור, 22-09-2010 14:07

 • טובה מאוד!

  מעולה אינטימית - צ'ילאאוט טובבבב... כתבה מדויקת ויופי של היכרות עם זמרת גדולה תודה שרון!

  ישי, 28-02-2011 15:00