אלבומים

Caribou - Swim - 2010

אינדיטרוניקה תת-מימית נשמע לכם כמו טיפול משלים בקופ"ח? כנראה שעדיין לא הקשבתם לחדש של קאריבו

מאת שרין לוי. 28-06-2010
Caribou - Swim - 2010

α•βƒ²(Δ)³+πº∑Ǿ ℓim(x→∞)ε∫¼±  => מכאן נובע שהנדסת המישור והנדסת הקול מקבילות זו לזו. משמע, הן לעולם לא יפגשו, זה הכלל. אבל כולם יודעים שבכל כלל יש יוצא מן הכלל: באלבום Swim, קאריבו, או דן סניית בשבילכם, הצטרך להוכיח שאינדיטרוניקה רקידה עשויה ממים ולא ממתכת. שמתמטיקה ומוזיקה שלובות זו בזו, שאלבום צנוע, מצמרר, אלגנטי ויפה להפליא עונה להגדרה של Swim. מש"ל.

סניית, בן 32 וד"ר למתמטיקה מקנדה בזמנו החופשי, בעבר פעל תחת שם הבמה מניטובה ודילג בין ז'אנרים פולקטרוניים, שוגייז וסיקסטיז סאנשיין פופ. וכמו שהרבי אמר, עם החלפת השם התחלף גם הסגנון; כך שאם נצפה בפנוראמה המוזיקלית של Swim נראה יערות אלקטרוניקה עם קרחות מינימל טכנו, האוס ודיסקו, ובינות ליערות, נהרות של צלילים שמרשרשים זה עם זה, מתערבלים זה בזה ומסחררים זה את זה. נזהה תנועה מתמדת של ביטים רפטטיביים שנפתחים ונסגרים בהתאמה. נגלה יצירה שלמה, מדוקדקת ומהונדסת לפרטים.

הנה הבס העמום ב-Odessa, הקטע הפותח והמסמם של האלבום, הנה תכסוס קולי ב-Sun והנה החלילים, הפעמונים והמצילות, הנבל, הסקסופון והפסנתר, הקערות הטיבטיות, ההאנד-קלפ ותיבות הצעצועים שזרועים לאורך כל האלבום. אלבום שאוצר עושר מוזיקלי אדיר כל כך של גוונים ומרקמים.

עדינות קולו הגבוה של סניית נחשפת באמצעות הליריקה המלנכולית. המילים שלו מספרות על פרידות של אוהבים ונשפכות על לחנים רקידים ומרוממים. זהו אלבום שמבין את רזיו של הדאנס, אלבום שמבטא סטאטוס קוו של עדכנות מוזיקלית, אלבום ששוחה עם הזרם והוא לא לבד. הוא מיישר קו גם עם אלבומים של דגים גדולים, בסוגות מוזיקליות לא רחוקות, כמו הוט צ'יפ ובק. אבל Swim לא רק שוחה, הוא גם צף וצולל חופשי, הוא משתכשך ומתנער. בקיצור, הוא יצור מימי כזה, כמעט אגדתי, מיתולוגי. כמו דג זהב, המפלצת מלוך נס, פוסידון, או מייקל פלפס.

תגובות

 • תענוג לקרוא אותך, כמו תמיד

  פרלה, 29-06-2010 01:53

 • andorra

  אלבום הרבה יותר טוב שלהם! אודסה בהחלט שיר מצויין, אבל הדיסק לא נשאר באותה הרמה

  ד"ר לפיזיקה גרעינית, 29-06-2010 14:57

 • מסכים עם הדוקטור

  אודאסה בקלות השיר הכי טוב באלבום, פחות התחברתי לשאר. אבל כמובן, בלי קשר לזה, כתיבה מעולה כרגיל.

  אופיר בלוז, 29-06-2010 16:24