אלבומים

George 'Bongo' Coleman - Bongo Joe - Field Recordings Vol 6 Texas (1933-1958) - 1998

מה שאתה קורא לו שיר, הוא שיר רק בשביל מי שיודע לשיר. אני שלא יודע לשיר, מספר לך את האמת

מאת גיא דוביוס. 21-05-2010
George 'Bongo' Coleman - Bongo Joe - Field Recordings Vol 6 Texas (1933-1958) - 1998

הפעם הראשונה שפגשתי את בונגו ג'ו הייתה בקרן רחוב. אותו מקום בו כולם כנראה פגשו בו פעם הראשונה, השנייה ושלישית. הוא היכה בתוף, דיבר על קשיי העולם וצחק. המכוניות החולפות צפרו מדי פעם, השתלבו בהמולה הכללית ועוברי אורח קראו לעברו "היי ג'ו!". נראה היה שכולם הכירו אותו כאילו תמיד היה שם.

  

וכך הייתי עוצר שוב ושוב בפינה של ג'ו, מקשיב לצרות העולם המתגלגלות על לשונו, עד שיום אחד הוא פנה אלי: "אמא שלי מצאה אותי פה. החוצנים הורידו אותי פה, הם אמרו לי, עוד אז, זו הפינה שלך. כל אדם צריך פינה כי במעגל הוא יסתובב לנצח" הוא צחקק. "אחרי שאמא שלי לקחת אותי מפה, היא הביאה אותי לצריף שלה ואמרה לי, ג'ו, אם אי פעם תרצה לחזור לפינה שלך תהייה חייב ללמוד משהו. משהו בעל ערך, שיגרום לאנשים לעצור ולהגיד, זו הפינה של ג'ו - החוצנים לא יגידו להם את זה יותר, מעכשיו זה תלוי רק בך ואמי שהיתה החכמה בכלבים והאשה הפרקטית ביותר שהכרתי הביאה לי פיילה ואמרה עכשיו אתה יכול להתחיל. משהו שלא סיימתי מעולם".

  

"לא ידעתי מה אני עושה, סך הכל סיפרתי לאנשים את הסיפור שלי והם צחקו, דפקתי על הפיילה כדי שיקשיבו לי וכך הם עשו. אחרי שנה אמי זרקה אותי מהבית כי לא יכלה להקשיב יותר לסיפור הדפוק שלי. וכך חזרתי לפינה שלי. כמו שהחוצנים הבטיחו, היא חיכתה לי שם."

  

והשירים האלו?

"מה שאתה קורא לו שיר הוא שיר רק בשביל מי שיודע לשיר, ואני שלא יודע, מספר לך את האמת שהיא פיקטיבית יותר מכל מדע וטובענית יותר מביצה".

והתוף?

"זה לא תוף זו חללית קטנה שרוצה לחמוק חזרה לגלקסיה שלה ואני מכה בה שלא תברח ותשאיר אותי פה לבד".

מתי זה יקרה?

 "כשאתחיל לשקר" - וצוחק.

למה אתה צוחק?

"כי אתם כאלו פתאים. אם הייתי רועה כבשים - הייתי רועה כבשים. אבל אני לא רואה כבשים לכן אני רועה בני אדם"

ממה אתה חי?

"מזון הוא הדיאטה העיקרית שלי - אני נושם אוויר וגלי רדיו המעבירים אינפורמציה חיונית, ויטמינים המושתלים בין השיניים אותם אני מחלץ עם קיסם קטן וכל השאר זה מותרות".

יכול להיות שפעם שמעתי אותך מנגן בפסנתר באיזה מועדון?

"בערב כשהחשכה יורדת הפינה נעלמת, האורות המהבהבים מלטשים את הזוית ואני מוצא את עצמי במקומות משונים, שגורמים לי לחשוב אולי זה אני, אולי זה מישהו אחר, כשסאן רא בא לפגוש אותי יום אחד - להגיד לי תודה..."

סאן רא!! על מה הוא אמר לך תודה?

"על שאני שומר על הפינה.רק מעט אנשים יודעים את החשיבות של הפינה ואלו שלא יודעים, אסור לגלות להם שלא יפלו במדרגות".

ואז?

"הוא עמד ככה כמה דקות בשמש והזבוב השומר חג סביבו. הוא הכיר בכוחו של היצור הזעיר למוטט בניין על כן לא העז להתעסק איתו. מדי פעם נשף בכבדות."

אחרי שנים נתקלתי באלבום שלו בחנות תקליטים דהויה וחשבתי, אולי זה הוא ואולי זה מישהו אחר.

תגובות