אלבומים

שלמה גרוניך - למה לא סיפרת לי - 1971

פסנתרן משוגע, אלבום בכורה מטורף, אישי ומטלטל ורוח נעורים אמיצה, מבולבלת והרפתקנית

מאת אסף קפלן. 17-05-2010
שלמה גרוניך - למה לא סיפרת לי - 1971

לפני מספר חודשים יצא אלבום במהדורה משולשת המכיל את מיטב יצירותיו המגוונות של שלמה גרוניך לאורך השנים, כאשר הבונוס האמיתי באוסף זה- הוא האלבום השלישי שמכיל קטעים נדירים של הפסנתרן המחונן. ציון האוסף הנהדר הזה הוא הזדמנות נהדרת לחזור אחורה בזמן ולהיזכר באחד מאלבומי הבכורה החשובים ביותר שנעשו כאן. 

ברשותכם נתחיל דווקא מהרצועה שחותמת את האלבום ונושאת את שמו. חמש וחצי דקות של שיגעון, בהם גרוניך מכה בפסנתר בהשפעת LSD, צורח, בוכה וצוחק, מאלתר ומאבד את עצמו לדעת ובעיקר מצמרר את האוזניים. גרוניך, שמוקלט כאן ללא ידיעתו ביקש מטכנאי ההקלטות שיאמר לו מתי מתחילים להקליט וכשזה ענה שהסרט כבר רץ, גרוניך משיב: Fuck you, why didn't you tell me? בזמן אמת חברת התקליטים התנגדה להכניס את הקטע לאלבום, אך בסופו של דבר שחור השיער הארוך ניצח במערכה ואנחנו הרווחנו יצירה פסיכוטית לעילא ולעילא.

הטירוף ההומוריסטי, המולחן והמושר מתחיל עם אחד מהשירים המזוהים ביותר עם גרוניך- "אל נא תלך" המבוסס על פרלוד מס' 1 של באך. משם קולו הצלול מוביל אותנו לשיר הבא "ברחוב שלנו", שיר ילדים שנכתב ע"י נורית זרחי. עד כאן הכול עדיין נעים ומלטף, עד שגרוניך מתחיל לשאוג על העולם ובעיקר להיגעל ממנו ב"אני נגעל מן העולם". בתוך ים השאגות, המרד, הכעס והתהיות הקיומיות גרוניך לוקח אתנחתא ב"לנשום עמוק"- שיר אינסטרומנטלי יפהפה ומרגיע. פונה אל בורא עולם ושר על מוות של הורים (כשהם עדיין בחיים) בשיר "אלוהים למה?". שר קצת בלעז, מספר לנו על "רוזה מרציפן", שנאכלת מרוב אהבה (זה אגב השיר הראשון שלו שהושמע ברדיו) ונותן פרשנות שנשמעת מחויכת (גרוניך במטא יידשאי ), אך נובעת מחיבור אמיתי לקטע התפילה "אבינו מלכנו".

לא בטוח שגרוניך בעצמו התכוון להתסיס או למרוד, אך כפי שניתן להבין מן המוסיקה ומן הליינר נוטס ששלמה כתב בעצמו. זהו אלבום של חיפוש ומאבק עצמי, אלבום חושפני, אמיץ, בוטה ולא מתפשר. אלבום שמאפשר למאזין לחוות את שלמה גרוניך אחד על אחד ולצלול יחד עם גרוניך אל הטריפ.

 

תגובות