אלבומים

Shuggie Otis – Inspiration Information – 1974

בין אם הקדים את זמנו או פשוט על-זמני, זה לא משנה כי זה פשוט גאוני

מאת אסף אלמוג. 04-07-2010
Shuggie Otis – Inspiration Information – 1974

שוגי אוטיס אומנם אינו שם מוביל ברשימת ההיסטוריה של הבלוז והפאנק בארה"ב, אך תמיד הציב אתגר ואלטרנטיבה מעניינת לז'אנר. שוגי הוא מהדוגמאות הקלאסיות לילד שנולד עם גיטרה ביד. כבר שהיה בן שתיים-עשרה, מספר שוגי בכמה משיריו, שהיה מצטייד במשקפי שמש שחורים ושפם מזויף בכדי להופיע במועדוני לילה עם הלהקה שניהל והפיק אביו המוכשר שידו בכל -  ג'וני אוטיס.

שוגי גדל בסביבה של מוזיקאים רבים כמו סליי סטון וארתור לי. הוא אף ניגן בגיטרה בס עם פראנק זאפה וקיבל לא מעט הצעות עבודה מכובדות. אחת מהם הייתה  של מהרולינג סטונס שהציעו לו להצטרף לסיבוב הופעות כגטריסט מוביל. אוטיס לרוב סירב ובתעשייה זכה לכינוי "פרימדונה". למזלנו הפרמידונה לא וויתרה לעצמה והחליטה שהיא עושה את זה סולו והנה לה יצירת מופת. Inspiration information, אלבומו הרביעי והאחרון, זה שלשמו התכנסנו, הוא ללא ספק היצירה החשובה ביותר בקריירה הקצרה של המוסיקאי. שלוש שנים לקחו לו לסיים את האלבום אבל יש לו תירוץ טוב. הוא אחראי על הכתיבה, הלחנה ועל הנגינה ברוב הכלים באלבום.

האלבום אמנם לא נחשב להצלחה כלכלית מסחררת לשעה זו, אך אין ספק שמדובר באלבום פורץ דרך מבחינה מוסיקלית. אלגנטיות מושלמת שחודרת לאט לאט מתחת לעור אם רק תתנו לה זמן. שילוב של סול, בלוז, פאנק ויש שיגידו גם היפ הופ בדרך כל כך מקורית ושונה, שאפילו אמא שלי שאלה אותי פעם מי זה הבחור הזה. האלבום של שוגי עוסק בבעיות של זוגיות ורגש, אך עדיין מוגש באווירה רומנטית וקלילה, שכנראה משפיעה וחושפת את סוד הקסם של האלבום, גאונות.

תגובות

  • תן לינק

    http://www.youtube.com/watch?v=IR1JQOBRrUY אם חייבים רק שיר אחד

    דקסטר בוכניק, 05-07-2010 03:24

  • אלבום ענק

    אחלה סקירה , אחד מהאלבומים האהובים עליי לא ברור למה הוא לא יוצר אלבום חדש כבר 30 שנה......

    הרלב , 05-07-2010 10:26