אלבומים

Erykah Badu - New Amerykah Part Two (Return of the Ankh) - 2010

מהתחלה ועד הסוף - כמו שאלהים התכוון כשהוא המציא את המוזיקה

מאת איתי וגנר. 03-05-2010
Erykah Badu - New Amerykah Part Two (Return of the Ankh) - 2010

יש! אלבום חדש של אריקה באדו! את Baduizm  שמעתי מזמן ואהבתי את הגרוב המוזר, הלא רגיל. אהבתי את השילוב בין ספוקן-וורד וביט רך ועמוק, בקיצור אהבתי.

האלבום הזה הוא חלק שני העוקב אחרי 4th world war שיצא לפניי שנתיים ומאופיין בקטעים קצת יותר קלים על האוזן מאשר הראשון. התחושה היא אמנם קצת פחות אוונגרדית, אבל אין שום דבר רע בקטע מוסיקלי שאפשר לקלוט ולנדנד את הראש איתו תוך כדי האזנה. למרות זאת, יש תחושה חזקה שלאריקה באדו לא כל כך חשוב לעשות חיים קלים למאזינים. קטעים מורכבים מתחבאים בתוך שירים רגילים ממבט ראשון ובעיקר בולט השימוש בסימפולים שלא היו נוכחים כל כך באלבומים הקודמים שלה.

חשוב להגיד שאריקה באדו היא לא כוס התה המוסיקלית שלי. כשהאזנתי לאלבום בפעם הראשונה זה היה בצורה מקוטעת, כל פעם שיר אחר, שעה אחרת ביום וחשבתי שאבין את הפרנציפ ככה... טעות!! איך דווקא שדרן ברדיו שוכח את החשיבות של רצף מוסיקלי? הרי אני מנסה כל שבוע ליצור שעה מוסיקלית שיש בה איזשהו חוט מקשר שנותן משמעות לרצף כולו ו"מחייב נוכחות מלאה" כדי לשמוע אותו.

פיניתי זמן, הקשבתי לאלבום כולו והבנתי. אריקה שרה ומטיפה על אבולוציה רוחנית ורגשית וכך גם האלבום, מתפתח, משתנה ולא נותן למאזין רגע לנוח. אני מציע ודורש שכל מי שרוצה להקשיב לאלבום שייתן לו את הכבוד הראוי: לא חשוב מתי, תוך כדי עבודה, לימודים, נהיגה או סתם בסלון. תקשיבו לו כמו שאלוהים התכוון כשהוא המציא את המוזיקה - מההתחלה ועד הסוף.

תגובות

  • אלבום יופי יופי!!

    קראתי את ההמלצה. הורדתי. spoken word, r&b , סימפולים. ים של סגנונות, ואיזה קסם יש לאריקה!! יופי קיד!

    אליצור, 08-05-2010 02:31