אלבומים

Love - Forever Changes - 1967

הגדת רוק העוברת מדור לדור

מאת שרין לוי. 30-04-2010
Love - Forever Changes - 1967עטיפת האלבום

איך שלא תסכלו על זה: "שינויים לנצח", אלבומה השלישי וגולת הכותרת של לאב - אחת הלהקות החשובות והחדשניות מקליפורניה של שנות ה-60 - הוא יצירת מופת שוקקת חיים. זהירות, מהמורת קלישאה נוספת: מדובר באגדת רוק, ולא סתם, הגדה כזו שעוברת מדור לדור. ארתור לי, הלידר של הלהקה, שכתב את רוב השירים ועיבד אותם, הוא אחד הטאלנטים האידיוסינקרטיים והאניגמאטיים שידעה אותה תקופה אשר תוחזקה ביד רמה על ידי דור ה"פלאוור-פּאוור".

בסימן האידיאל ההיפי של "כל מה שאתה צריך זה אהבה" שהושר כהימנון בסיקסטיז, ראה אור האלבום החלוצי הזה שנע בין דילוגי שמחה עילאיים ואוטופיים לבין שיטוטים במקומות חשוכים ואפלים. על רקע המתיחות של המלחמה הקרה, הטבח בוויאטנם והמהומות ברחובות הערים הגדולות של אמריקה, לצד רוח ילדי הפרחים ואווירת הסקסמים שאפפה את החוף המערבי, ארג ארתור לי בסיוע של הגיטריסט בריאן מקלין, שותפו ליצירה, את אחד מאלבומי הרוק העל-זמניים הטובים בכל הזמנים. על אף האכזבה המסחרית שנחל האלבום בסמוך ליציאתו, בעשורים שלאחר מכן הוא בסופו של דבר הגיע למעמד של אלבום זהב. 

11 הקטעים שבאלבום הם מארג מרהיב של פרוג פולק רוק פסיכדלי מקושט בפרחי בארוק פופ. אגב, כשאומרים על מוזיקה שהיא פסיכדלית, זו בעצם הדרך הקצרה ביותר לומר שיש פה סיפור קשה של סמים לא קלים. ואכן, זמן קצר לאחר צאת האלבום, מקלין סבל מהתמכרות להרואין ועזב את הלהקה שהתפרקה סופית בשלהי שנות ה-70.

האלבום נפתח עם הלהיט המהודר והיחיד שכתב מקלין בגפו, Alone Again Or, בליווי מקצב ספרדי כשבהמשך מורם סולו חצוצרה כמחווה לריקוד פלמנקו. מקלין מלגלג כאן על הרעיון ההיפי שהוא "יכול להיות מאוהב כמעט בכולם", אולם בסופו של יום, הוא נשאר "שוב לבד בלילה, יקירתי". ב- A House Is Not A Motel נפרץ צליל מהורהר עם מרקם של גיטרות אקוסטיות ותיפוף אינטליגנטי שמאפיין את האלבום המעורער והמגוון הזה לכל אורכו.

בקטע Bummer In The Summer תחושו ברוחו של דילן שורה כהשראה לשיר שמבטא את האהבה החופשית של אותן שנים. ואם כבר הזכרתי רוחות, באחד הראיונות התוודה לי כי במהלך העבודה על האלבום הוא היה משוכנע שהוא עומד למות. על סמך הפרנויה הזו נולדה השורה הראשונה בשיר The Red Telephone, במילים אלה: "Sitting on a hillside / Watching all the people die / I'll feel much better on the other side". הקטע האחרון, You Set The Scene, נועל את האלבום בעוד קרני אור אחרונות בכל זאת מצליחות לחדור את הלך הרוח התשוש והקודר שבצילו הוא נברא.              

העטיפה שלו גם מעניינת; פסיפס פנים קלידוסקופי של חברי הלהקה בצורת שריר הלב. איך שלא תסתכלו על זה, בכל פעם תבחינו מחדש בתצורות אמורפיות ובצבעים תת ימיים - האזנה לאלבום תספק לכם חוויה כזו בדיוק. היופי גלום כאן לא רק בחלוציות המלודית והטקסטואלית וביכולת לראות את הנולד, אלא גם בקסם הזה שמקנה לכל האזנה אופי שונה מקודמתה. ככה יוצרים שינויים לנצח שרק אהבה יכולה עליהם.

תגובות

 • אכן מאסטרפיס אדיר

  יבגני, 30-04-2010 16:15

 • top ten

  הרלב , 30-04-2010 16:22

 • אלבום מדהים--קלאסיקה

  אורי בנקהלטר, 01-05-2010 11:39

 • מוסיפה שבחים. אחד האלבומים האהובים עליי ביותר~*~

  eden, 01-05-2010 23:54

 • תודה שהכרתם לי את הדיסק. שמעתי ונדלקתי. ממליץ בחום!

  אסף, 14-08-2010 17:42