אלבומים

Fats Waller - Last testament - 1943

עושה לי חשק לקום ולרקוד כמו בסרטים של פעם

מאת דביר צברי. 14-06-2010
Fats Waller - Last testament - 1943

Thomas 'Fats' Waller נודע ונחשב בעיקר כאחד מגדולי פסנתרני הג'אז, אך בנוסף לכך היה גם בדרן מהולל עם חיוך תמידי על פניו, שנראה כאילו לעולם לא יורד ממנו, כפי שניתן לראות במספר סרטונים שלו. ההאזנה לאלבום עושה חשק לקום מהכיסא ולרקוד כמו שרקדו בסרטים מאותן שנים.

וולר שהיה ידוע בכינויו Fats, כנראה עקב היותו די שמן, היה וירטואוז פסנתר המשלב נגינה עם שירה בהרמוניה מושלמת ומופע בידור שמפיל את הקהל לקרשים. רק מהפרצופים שהוא עשה אפשר להיקרע מצחוק, אבל הייחודיות שלו הינה יכולות הנגינה שלו על הפסנתר בשילוב השירה, שנותנת את ההרגשה כאילו הוא נמצא פה ממש לידי ושר לי. נוסף על כך את כל המלמולים שהוא ממלמל בין המילים של השיר, שנשמעים כאילו הכניסו לחדר תינוק שמתלהב מהשיר.

פטס חיבר למעלה מ-400 שירים בקריירה הקצרה שלו (1922-1943). השיר הפותח את האלבום, שיר סולו פסנתר של וולר, Ain't misbehavin' נכתב על ידו, הארי ברוקס ואנדי ראזאף הוקלט על ידי וולר במקור ב-1929 ושנית ב-1943. השיר נפתח בכמה מילים על אימא של וולר השוקלת מאה ושמונים פאונד ועל כך שהוא התנהג לא כמו שצריך ומכאן שם השיר. לשיר יש מגוון רחב של גרסאות כיסוי על ידי אמנים רבים, ביניהם ריי צ'רלס וסידני בכט. וולר נפטר במפתיע מדלקת ריאות ב-1943 כשהיה ברכבת בדרכו הביתה לנוח לאחר סיבוב הופעות ארוך. 

תגובות