אלבומים

The Beatles - Abbey Road - 1969

היצירה המוזיקלית המושלמת ביותר שמוכרת לאדם

מאת סער גמזו. 01-12-2010

תגיות: The Beatles, 1969, Abbey Road, John Lennon, George Harrison, Paul McCartney, Ringo Starr

The Beatles - Abbey Road - 1969

האלבום הזה ממחיש בכל האזנה את המושג Music Divine. צד ב' של התקליט ארוג לכדי שלמות מוזיקלית וראוי שיילמד במסגרת מבחני הבגרות. הביטלס מביאים איתם לכאן את מטען השנים שעברו, בתוספת השפעות פסיכו-אקטיביות כאלה ואחרות לאולפן ומסיימים את העשייה המשותפת בקתרזיס אדיר.

זה היה התקליט האחרון שהוקלט ע"י הרביעייה המופלאה (למרות ש-Let It Be יצא אחריו), והוא מכיל את פסגת היצירה שלהם. ההרמוניה בתוך הלהקה באותם ימים כבר הייתה מעורערת לחלוטין, אבל הערך האומנותי של כל אחד מהחברים היה בשיאו והסכום הכולל של המרכיבים היה גדול בהרבה מסך חלקיו: באלבום זה מתבסס מעמדו של ג'ורג' האריסון ככותב עם פנינים כמו Here Comes The Sun ו-Something. הנגינה של כל חברי הלהקה קרובה מאד לשלמות וקטעים ממנה נלמדים עד היום בבתי ספר למוזיקה ובקורסים שעוסקים בתולדות הרוק. המחרוזת שמאכלסת את רובו של צד ב' באלבום היא הדובדבן שבקצפת , כשהיא שימשה שדרי רדיו רבים במהלך השנים.

 

 

קשה להצביע על שיר או קטע בודד שבזכותם הופך האלבום לכל כך מוצלח, ובאותה מידה לא ניתן לבודד שיר אחד מתוכו לשמיעה בבית או לשילוב בפלייליסט. האלבום הוא חוויה מוזיקלית כוללת שמקבילה בערכה ליצירות קלאסיות של מוצארט וחבריו - רק האזנה לכולו חושפת את העומקים והרבדים הקסומים שבו. Abbey Road מצליח לשלב בגאוניות את רוח שנות השישים, אווירת החופש והליברליות של התקופה, המוזיקליות המחוננת של כל חברי הלהקה, שיא הקידמה הטכנולוגית במוזיקה של אותם ימים, ומעל הכל מסכם בצורה משכנעת וכובשת את המסע המוזיקלי שעברו הביטלס מאז ימי הקאברן קלאב ועד הפירוק שלהם. אלבום חובה בכל בית בלי קשר לסגנון המוזיקלי המועדף עליכם.

 

תגובות

  • ספר על הביטלס

    קרא את הספר החדש שיצא על הביטלס :אנגליה חולמת. שם תמצא הסבר לכל האווירה באלבום

    איצו, 26-09-2008 20:50