אלבומים

עדי רנרט - פעמון - 2010

זו קריאתו של פעמון: עדי רנרט תופס את מרכז הבמה ומעניק לחנים נפלאים לשירה העברית כשפאנל של זמרים ונגנים נפלאים לצידו על הבמה

מאת גיל רוביו. 22-04-2010
עדי רנרט - פעמון - 2010

תהייה ראשונה: במשך שנים תהיתי על אותם נגני אולפן ובמה שמלווים בנאמנות לאורך עשרות שנים את בכירי המוזיקאים שלנו. את שמות חלק מהם אנחנו יודעים לזהות דווקא לא רע (כמו ההוא א.ס שמנגן גיטרות בכול סינגל שני שיוצא לאור בארץ) או מתופפים כאלו ואחרים שזכו לתהילת-צד כשהכוכב המרכזי השכיל לתת להם קרדיט (מאיר ישראל, אלון הלל ואחרים). הם אינם חלק אינטגראלי מלהקה, הם אינם עומדים במרכז הבמה, ובחלק מהמקרים ישנה תחושה חמוצה שהם בתלכס נמצאים בתוך כל העסק רק כי צריך להתפרנס ולא לשם האומנות (וזה לגיטימי כשלעצמו). אבל מה הם יוצרים בעצמם? איזו מוזיקה נכתבת למגירות ומבוצעת באוזניות של אותם נגנים מוכשרים? הרי ברור שיש להם את היכולת וקרוב לוודאי את הרצון לעבור מדי פעם קדימה עם החומרים שלהם ולחשוף אותם לאותו קהל אלפים בדיוק שבא להוקיר את ה"אמן המרכזי" אותו הם מלווים. אז איפה המוזיקה?

תהייה שניה:  בשנת 1991 קיים יוני רכטר את אחד המופעים המוזיקאליים המרגשים שנעשו אי פעם בארץ, שהונצח לשמחתנו באלבום "העיקר זה הרומנטיקה". מקבץ נדיר של שיריו היפים של המלחין הנפלא הזה בביצועים חיים של מיטב הקולות שבאו לחלוק לו כבוד: יהודית רביץ, מזי כהן, גידי גוב, חיים צינוביץ ואחרים. היתה בהופעה הזו תחושה של התעלות, של מפגש נדיר של מילים, לחנים, עיבודים והגשה חיה. הטרידה אותי תמיד המחשבה האם מדובר באירוע חד פעמי? האם יקום מלחין כדוגמת רכטר שיוכל להציע רפרטואר עמוק ומענג המתפרש לאורך שנים שאומנים ראויים יבואו לחלוק לו כבוד?

שתי התשובות לשאלות / מחשבות שלעיל קיבלו תשובה באלבום "פעמון" על עדי רנרט. סביר להניח שכל חובב מוזיקה בישראל נתקל בשם הזה מאחר שרנרט שיתף פעולה כקלידן / נשפן / מעבד / מפיק / מלחין עם שורה ארוכה של כל מי שנמצא בלב העשייה המוזיקאלית בארץ מזה שנים. 15 השירים והקטעים האינסטרומנטליים שבדיסק הוקלטו במסגרת פסטיבל ג'ז תל אביב הולחנו ע"י רנרט (למעט שיר הודי מסורתי)  ונבחרו בקפידה בסיועו של המשורר רוני סומק שייעץ בבחירת הטקסטים. רנרט הלחין את נתן זך, יונה וולך, רוני סומק, תרצה אתר, לאה גולדברג ושלמה ארצי. רשימת המבצעים שעלתה לבמה במופע כללה את מיקה קרני, גידי גוב, ברי סחרוף, שי צברי, רונה קינן וליאורה יצחק. רשימת הנגנים שהצטרפו לרנרט מרגשת לא פחות: זוהר פרסקו, אמיר שהסר, ניצן עין-הבר, אילן בן עמי (הברירה הטבעית) וצור בן זאב.

הלחנים של רנרט הם אכן פנינים ששווה שהיה להמתין שיצאו מצידפתן. קלאסיקות מודרניות שעם הזמן קרוב לוודאי שיהפכו חלק מנכסיה היפים של המוזיקה הישראלית. בולט במיוחד הוא הביצוע של ליאורה יצחק, איתה שיתף רנרט פעולה גם בשיר "זמר" שבוצע במסגרת הפרוייקט חצאי צבעים-חצאי קולות ללאה גולדברג. הפעם מבצעת יצחק את "ושום סלע" המצמרר של תרצה אתר, המוכר גם בביצועה של דנה ברגר.

זו קריאתו של פעמון

שגם בפעם המיליון

מחפש תשובה.

תגובות

  • עדי אמן ואדם נפלא

    יצא לי להכיר את עדי אישית במסגרת מקצועית - גיליתי אדם עניו, אוהב ללמד ובעל סבלנות, נחמד מאד ובנוסף אומן מוכשר ונפלא - שילוב שלא תמיד קל למצוא. בהחלט מגיע לו לזכות בהכרה גם בציבור הרחב.

    ערן, 24-04-2010 19:58

  • אלבום נהדר

    תודה לאל שיש אומנים כל כך מוכשרים בעשייה המוזיקלית.

    אסף גבאי, 24-04-2010 22:59