אלבומים

A Sunny Day in Glasgow - Ashes Grammar – 2009

לגלזגו האפורה והקודרת בהחלט יש גם ימים שטופי שמש. את זה כבר יודעים, אפילו בפילדלפיה

מאת אודי ניב. 16-04-2010
A Sunny Day in Glasgow - Ashes Grammar – 2009

הכל הלך כנגד כל הסיכויים בהקלטות האלבום השני להקת A Sunny Day in Glasgow, שבאופן (ממש לא) מפתיע*, מגיחה אלינו בכלל מפילדלפיה.

זה התחיל שבסיסט הלהקה, ברייס היקיי, נפל ושבר את רגלו בכמה מקומות שונים בעת שהעמיס ציוד בדרכו להקלטות. מכיוון שהיה מרותק למיטה, חברתו רובין דניאלס, זמרת הלהקה, נאלצה לטפל בו ולא יכלה לסיים את הקלטות האלבום גם כן. אחותה של רובין, לורה, נאלצה לנטוש גם כן את הלהקה לטובת סיום לימודיה בקולורדו. בן דניאלס, האח הגדול של הזמרות התאומות שפרשו, הבין שהוא חייב לקחת פיקוד לפני שהכל מתפורר. חברים הלכו, אחרים חברו, אבל במוזיקה כמו במוזיקה, בדיוק כשנמאס, כשהכל נראה גמור, כשאתה מאבד את האמונה, המוזיקה בכבודה ובעצמה באה להציל את המצב.אז המוזיקה הוקלטה על אף כל המכשולים. והקסם של הלהקה, לא רק שנשמר, אלא אף השתבח.

Ashes Grammar, מונה 22 קטעים. כשליש מהם קטעים אינסטרומנטליים. במקרים רבים, רצף השירים מצליח לסנוור את המאזין בדיוק בעת חציית הקו שבין קטע פתיחה/קטע מעבר לשיר עצמו. בהאזנה חטופה, אתם עלולים ליפול למלכודת ולחשוב שמדובר בעצלנות העורך, או בקטעים שלא באמת הושלמה העבודה עליהם. האזנה מסורה יותר, תפתח בפניכם את הגאוניות המבצבצת מהפרדת הקטעים, שזירתם בסדר מופתי, לא מתחנף, מחושב ומדויק. סביר להניח, כי עוצמתם של החלקים השקטים, המתפרצים והסוערים, לא יכלה להיות כה מורגשת לולא בניית השירים בסדר הנוכחי באלבום.

בס שמן, שכבות סינתיסייזר עבות, עמוסות צלילים ואפקטים, יחד עם השפעות מוזיקליות מגוונות מצליחות להעלים כמעט לחלוטין את העובדה שהשירים, בבסיסם, הם שירי פופ לכל דבר. בסופו של הליך, ניתן יותר להגדיר את האלבום כדרים פופ, עם השפעות רבות ומגוונות של מוזיקה אלקטרונית, שוגייז וז'אנרים רבים נוספים.

גם לאחר האזנות חוזרות ונשנות, קטעים שונים ומתחלפים באלבום ממשיכים להיתקע בזה אחר זה בראשי מבלי שאפילו אדע באיזה רצועה מדובר. העובדה שישנם אין-ספור צלילים ורגעים פנטסטיים בקונטקסטים מגוונים נשזרים לכדי מקשה אבסטרקטית עשירה, טעימה והזויה, היא זו הגורמת להמשיך ולחזור ולהאזין לאלבום, ללא כל תלות במצב רוח ושעה.

לגלזגו האפורה והקודרת בהחלט יש גם ימים שטופי שמש. את זה כבר יודעים, אפילו בפילדלפיה.

 

*(אפרופו להקות עם העדר קשר בין שמם למקומם הגיאוגרפי, מומלץ להוריד גם את Hippies, האלבום החדש של להקת הארלם, שמגיעה מאוסטין טקסס).

תגובות

  • תודה

    בהורדה למרות שיש שם סינתי :)

    הררי, 16-04-2010 16:47

  • בשמחה

    מקווה שתהני

    אודיני, 18-04-2010 10:26