אלבומים

ברי סחרוף - האחר - 2001

"האחר" הוא האלבום המגובש, המאתגר, הביקורתי והמטלטל ביותר של סחרוף שהפך אותו לרלוונטי ביותר גם אחרי שמונה שנים

מאת ניר גורלי. 18-04-2010
ברי סחרוף - האחר - 2001

לפני מספר שבועות הזמנתי את אחותי להופעה לכבוד יום הולדתה. למרות הקושי לפשר בין פלצנותי המוזיקלית לאוזניה הרכות, הבחירה לערב המשותף הייתה די פשוטה, נקודת האיזון של הרוק הישראלי :הופעה של ברי סחרוף. ברי הוא מסוג האמנים שאני באמת לא מסוגל לזכור כמה הופעות שלו כבר ראיתי ועובדה זו (יותר נכון -  עובדה מטושטשת זו) מנחילה לי גאווה שכנראה העברתי את שנותי כצעיר ישראלי ביעילות. אין הרבה פרפורמרים בארץ שנותנים שואו עוצמתי וסוחף כמו שסחרוף ולהקתו נותנים. החדשות הטובות הן שעדיין יש לו את זה, אבל לא על חדשות ולא על ההופעה אני רוצה לדבר אלא על האלבום שמתוכו הוא ניגן כנראה את מספר השירים הגדול ביותר. האלבום שנשאר הרלוונטי ביותר שלו גם שמונה שנים אחרי יציאתו, האלבום "האחר".

על החשיבות של האלבום "סימנים של חולשה" (1992) ברוק הישראלי כבר הכבירו לא מעט במילים. הגדיל (או הגזים) לעשות אחד העיתונים שהכניס אותו גבוה בדירוג האלבומים המשפיעים ביותר בהיסטוריה. את הפריצה הגדולה שלו למיינסטרים הישראלי עשה סחרוף באלבום "נגיעות" שיצא ב-1998. אלבום רווי המנונים, קאבר קאנוני ("עוד חוזר הניגון") ופרצוף נאה על העטיפה, כמיטב המסורת של עטיפות אלבומים ישראלים חסרי השראה. על פלצנותי המוזיקלית כבר הצהרתי אז לא פלא שסלדתי ממנו. אני לא חושב שרבים מהמעריצים החדשים שהביא לו "נגיעות" היו מוכנים לטלטלה שהביא עימו האלבום הבא. אלבומו השלם, המגובש והמאתגר ביותר של סחרוף הוא לא אחר מאשר האלבום "האחר" שיצא בשנת 2001.

את הפריצה הגדולה עשה הסינגל המושלם "מונסון", שחרך את הרדיו והפך את שירותי הצבאי (וההקשבה לגלגלצ הכרוכה בו) לנסבלת הרבה יותר. אך בזה נגמרים הלהיטים. האלבום כולו על אף היותו מורכב משירי רוק לא בהכרח מתוחכמים, מכניס את המאזין למערבולת של צלילים ורגשות ולמרות שאיננו ארוך במיוחד (53 דקות), יש סיכוי שבסוף ההאזנה תרגישו שמישהו גזל יממה מזמנכם. את הסופה המתפרצת שמביא עימו "מונסון" ממשיכים שירים כמו "רועד" ו"שוב שיגעון" שנדמה שנשענים על מסורת מוזיקלית שלא באמת הייתה קיימת ברוק הישראלי ולא באמת המשיכה אחריהם. דהירה זו עוצמתית וסוחפת עד שלפתע היא מקבלת תפנית לא צפויה באמצע האלבום, נכנסת למערבולת קקופונית שנדמית כמו כניסה לתוך חלום. "רואים שלא רואים" מתחיל ומשם האלבום לוקח כיוון אחר, כניסה לרצף תודעתי דחוס, מעורפל ומהורהר.

הטקסטים באלבום כמעט בשום שלב לא ברורים ומובנים מדי. ברי מצליח להיות ביקורתי ואפילו פוליטי מבלי להשתמש במילים מפורשות. בזה הרלוונטיות והעל זמניות של האלבום. משפט קטן וחבוי כמו "המנון לאדישות/ כל עוד בלבב הולך לאיבוד" מבטא כל כך הרבה על הדור שלכבודו ובהשראתו הוא נכתב, דור שמרוב אדישות אפילו לא השכיל להקשיב שהוא כזה, וזה לא שקשה לפספס. המילים של ברי נאמרות לאט ובשקט, לעיתים נבלעות בהפקה הגדושה של חיים לרוז. האלבום מגיע לשיא בשני טקסטים שלא כתב סחרוף בעצמו, "עיר מקלט" של אהוד בנאי ו"ריבונו של עולם" שנכתב על ידי בארי חזק ז"ל שנפל במלחמת יום כיפור. אחרי סיום עוצמתי שכזה לא פלא שהאלבום מסתיים בקטע נוסף באורך 1:45 דקות של שקט. צריך לנשום אוויר אחרי האזנה שכזו, וזמן ההתאוששות כלול בתוך הדיסק.

סחרוף הוציא עוד אלבומים מאז, אף אלבום לא היה להיטי כמו "נגיעות" או אישי כמו "האחר". חיים לרוז ממשיך להפיק, אך הפספוס הגדול הוא שלא נגע בעוד אלבומי רוק מאז. את האלבום קניתי עוד כחייל אבל ספק אם כבר אז הקשבתי לעוצמות שגלומות בו. כן ידעתי להעריך כבר אז שסחרוף, בשיא הקריירה שלו, בזמן שאלפים שרו איתו "כולנו עבדים אפילו", בחר להקדיש אלבום שלם במיוחד בשבילי, ובשביל "האחר" באשר הוא. ואני אוהב אותו עכשיו כמו שאפשר לאהוב רק אלבומים שמגלים בשנית שמונה שנים לאחר יציאתם.

תגובות

 • ביקורת פשוט מצוינת

  הפסקתי אחרי נגיעות. עשית לי חשק לבדוק את הענין :)

  הרלב , 18-04-2010 19:56

 • יופי של ביקורת

  אגב, גם 11א' עם רע מוכיח הוא אלבום מצוין, אלבום המשך ראוי ביותר ל"סימנים של חולשה".

  יבגני, 18-04-2010 21:51

 • בדיוק אחרי הצפירה הערב

  האזנתי לביצוע המפלא של ברי לשירו של בארי חזק ז"ל. ממולץ לעיין בספר שיצא לזכרו "בבכי אותי תקצור"

  אסף, 18-04-2010 23:14

 • יופי

  אני גם תמיד הרגשתי שהאלבום מחולק לכמה פרקים. לא בהכרח לשניים. את "יש יש יש" הוא ביצע עם זוהר פרסקו ב"צוותא" כמה חודשים לפני צאת האלבום, בהופעה שהייתה אולי הטובה ביותר שלו שזכיתי לראות. "סרט" - קטע מונומנטאלי. . . וסימנים של חולשה יצא ב 94. P:

  דקסטר בוכניק, 18-04-2010 23:36

 • כתבה מעולה ותיקון קטנטן...

  סימנים של חולשה לא יצא ב 92 וגם לא ב 94, כי אם ממש ממש באמצע... 93 (-: ניר, כתבה מעולה על אלבום מעולה! תענוג (-:

  אשכר, 19-04-2010 10:43

 • תודה רבה לכל המגיבים

  גורלי, 19-04-2010 17:41