אלבומים

Tinariwen - Iman Aman- 2007

בני שבט של נוודים מהסהרה, שומעים לד זפלין ואחרי 30 שנה הופכים להיות ההשפעה הכי גדולה על רוברט פלאנט. רוקנרול מדברי אמיתי

מאת אורי בנקהלטר. 01-01-2012
Tinariwen - Iman Aman- 2007

ל  Tinariwen יש סיפור מדהים. הם כולם בני שבט ה Tureg, שבט נוודים מהסהרה בצפון מאלי, שבט שעבר התנכלות מאוד קשה מהממשלה ונלחם לעצמאות משנות השבעים ועד שנות התשעים המאוחרות. יש להם מוזיקה מדהימה, מאוד מדיטטיבית, טרנסית, מדברית. משהו מונוטוני מיוחד עם סלסולים שנשמעים כמו בלוז.  Tinariwen לקחו את המוזיקה המסורתית שלהם ועירבבו אותה עם מוזיקה מערבית, גם המילים כבר לא מדברות רק על העבר אלא מתמודדות עם מה שקורה עכשיו.

מקים הלהקה  Ibrahim Ag Alhabib ראה את אביו מוצא להורג כשהיה בן ארבע, הוא ראה סרט קאובויים אמריקאי בו לגיבור היתה גיטרה, הוא בנה משהו דמוי  גיטרה בעצמו והתחיל לנגן. יותר מאוחר הוא  ברח ממאלי וחבר לחבורת מורדים באלג'יר. שם הם היו מנגנים ביחד ומפתחים את הסגנון המיוחד שלהם. מוזיקה שהשורש שלה הוא המוזיקה המסורתית של השבט ביחד עם מוזיקה מאלג'ר מרוקו ואפילו רוקנרול מערבי. התגלגלו אליהם קסטות של לד זפלין, ג'ימי הנדריקס, סנטנה, בוב מארלי והם גילו עולמות חדשים של מוזיקה שהשפיעה עליהם.

 הם  ערבבו הכל ביחד למשהו שיש בו את הגרוב המדברי והרוק'נרול ביחד. הם ממש הפכו ללהקה וקראו להם Kel  Tinariwen שזה "אנשי המדבר". עד 1999 הם הסתתרו והיו מורדים לוחמים, היו להם רובים אבל את עיקר המלחמה הם עשו עם הגיטרות שלהם. איברהים וחבריו היו מקליטים לכל מי שהיה לו קסטה ריקה וככה המוזיקה שלהם הופצה. כמו אינטרנט של העולם האמיתי, בעזרת הקסטות האלה שמם עבר מפה לאוזן והמסרים הפוליטים שלהם עברו לשאר בני שבט הטורק. אסור היה להם להעביר מסרים כאלה ולכן זה עבר בצורה נסתרת מתחת לפני השטח.

 

כשהמלחמה נגמרה, חבורת המוזיקאים הזו הקימה פסטיבל שנקרא Desert Blues באמצע המדבר, שנגנו בו להקות מהשבט  והם היו הארוע המרכזי. השם של הפסטיבל עבר מפה לאוזן והגיע עד אירופה, רוברט פלאנט הגיע לפסטיבל והפך למעריץ נלהב, הוא  אפילו עלה לנגן איתם כמה פעמים וכך בעצם ניסגר מעגל- Tineriwan שהיו מושפעים מלד זפלין בשנים הראשונות הפכו למשפיעים העיקריים על רובאט פלאנט בשנים האחרונות, אפילו הגיטריסט שלו התחיל לנגן בסגנון שלהם. מאז ההרכב צבר הרבה מאוד הצלחה בארופה, יצא להרבה סבובי הופעות ויצר כמה אלבומים מאוד מצליחים.

 Aman Iman(המשמעות היא Water Is Life) הוא אלבומם השני, הוא החביב עלי ביותר, אולי בגלל שבו גיליתי את ההרכב הזה. תתחילו איתו ואחרי זה תשיגו לכם את כל השאר.

 יותר טוב ממילים, סרט המתאר באריכות את סיפורם של הלהקה, מצליח באמת להכניס אותנו לאווירה של Tinariwen:

 ולקינוח-קליפ במהאלבום האחרון והמשובח שלהם שיצא שנה שעברה---imidiwan . companions

תגובות

 • ווואווו באמת מדהים

  יפעת, 10-04-2010 10:12

 • אח איזה מוסיקה.....

  מצויין , בעצם הייתי צריכה לדעת שזה יהיה . מעכשיו כשאחפש ממתקים כאלה ואחרים אני אחפש כאן .ממ טעים (:

  מוסיקה ישר לוריד (או מי-צי), 29-04-2010 22:58

 • כל הכבוד

  לערן סבאג : שהכיר לנו , מאזיני ומעריצי תוכניתו "חיים של אחרים" את המוזיקה המדהימה הזאת .

  שלמה, 29-11-2010 04:57