אלבומים

מוקי - באמת ומקרוב - 2004

בגובה העיניים

מאת ליטל פז. 21-03-2010

תגיות: ישראלי, מוקי, 2004, באמת ומקרוב

מוקי - באמת ומקרוב - 2004

לאחר שני אלבומים בועטים בהם הפגין את כישרונו המשובח בעשיית ראפ סולו, אלבומו השלישי מוכיח כישרון נוסף למוקי כמוזיקאי. האלבום, המורכב כמעט כולו מגרסאות כיסוי אקוסטיות לשיריו מהאלבומים הראשונים, מציע אווירה רגועה באמצעות מקצבי דאב ו-R&B שלצידם מלטף ומרגיע קולו של מוקי. עד ל"באמת ומקרוב" מוקי יצר לעצמו תדמית כועסת ובועטת הודות למילותיו הזועקות לשוויון חברתי, הקצב הכאסחיסטי של הראפ וההיפ הופ המלווה אותן וטון השירה העצבני. אך לא רק בשיריו כי אם גם בהשמעת דעתו בעניינים פוליטיים, התנהגות הדורשת אומץ רב בסצנת המוסיקה הישראלית שגם ככה קשה להתבסס בה כלכלית ובמיוחד במדינה המחרימה אומנים שלא עשו צבא.

ב"באמת ומקרוב" הכנות של מוקי מגיעה על מגש של אינטימיות שלווה, מוקי מתענג על כל מילה במילה ואני איתו, עוצמת עיניים ומתמלאת בתקווה שהמילים שלו יצליחו לחדור ללבבות השומעים אותן. "האדמה בוכה" ו"אם לא עכשיו" בליווי הפסנתר זוכים לגרסאות הכיסוי המוצלחות ביותר לטעמי, כאלו המצליחות לעורר בי צמרמורת והתרגשות הגורמת לי לנגן אותם ב Repeat אחד ארוך ומתמשך. מעבר לרוגע "ילדה סוכר" מקבל גרסת דרבוקה כייפית המאזנת את אווירת הביקורת החברתית ו"לא נפסיק לחלום" משלב בין השניים ועושה מהכעס חוויה משמחת.

השיר הפותח את האלבום הינו חדש הנושא את שם האלבום ומזמין אותנו להתקרב ולהיפתח לאותה חוויה פואטית מרשימה, ללא יומרנות, בשפה שכולנו מבינים ולא צריכים לחפש בין השורות את המסר המסתתר, כי מוקי במבט חודר כמו בעטיפת האלבום, מדבר בגובה העיניים ובגלל זה כל כך כיף לשיר איתו, לכעוס איתו ולהתענג איתו בגרסאות האקוסטיות היפיפיות הללו.

 

תגובות