אלבומים

Overseer - Wreckage - 2003

הדיג'י שאיחר את זמנו

מאת טל מסר. 04-04-2010
Overseer - Wreckage - 2003

 

אם תוך כדי האזנה ל-Wreckage אתם מוצאים את עצמכם נתקפים בתחושת דה ז'ה וו חזקה, זה לא במקרה. עוד לפני שDJ רוב אוברסיר שחרר את אלבומו המלא הראשון לאוויר הקריר של צפון לונדון, כמה טראקים הצליחו להשתחל אל ערוצי המדיה השונים, ביניהם פרסומות משחקי מחשב וסרטים (סנאצ', מטריקס, יום ראשון הגדול). למרות החשיפה הסמויה שקיבל האלבום דרך ערוצים אלו, הוא זכה להתעלמות כמעט מוחלטת בזירת הרדיו והעיתונות האנגלית שלעגו לסאונד הביג ביט המיושן שהוא מביא עמו. כך בחלוף הזמן, נשכח פועלו של אוברסיר, אלבומו העלה אבק על המדפים, וכל שנותר ממנו היו הבלחות רגעיות בסצנות אקשן של סרטי קאלט.

הסיפור על כישלונו המסחרי של Wreckage הוא בדיוק הסיבה שבגללה האלבום הפך לאחד הסודות השמורים של סצנת הביג ביט האנגלית. בדומה לחבריו לז'אנר Prodigy ו- Fat boy slim אוברסיר משלב מוסיקת טכנודאנס יחד עם ביטים אלקטרונים עוצמתים שנשברים בשיא ודיסטורשן גיטרות חד וחריף. הצליל באופן כללי אכן מתאפיין בארכאיות נוסח שנות התשעים, אולם עובדה זו סך הכול הופכת את Wreckage לאלבום מצוין שפשעו היחיד הוא שאיחר את זמנו.

הדבר שמייחד את האלבום הזה דווקא הוא התנודה בין סגנונות מוסיקליים שונים. דבר שהתאפשר הודות לשיתוף פעולה מוצלח עם מגוון אמנים לונדונים שלקחו חלק בהפקה. האלבום נפתח עם אפקט דיסטורשן כבד מלווה בשירת מחאה נוסח  Rage against the machine ומיד לאחר מכן נשאב למחוזות ה Drum n' bass עם תופים אלקטרונים מהירים ופה שיורק מילים בקצב מסחרר. לעיתים ניתן להבחין בין נבכי האלקטרוניקה בהשפעות של הבי מטאל משנות ה70 נוסח לד זפלין ודיפ פרפל ("סגול כהה" אם במקרה נולדתם לפני 1970). הקטע האמצעי של הטראק Horndog למשל מזכיר מאוד את הריף של "whole lotta love" של זפלין.

אחרי רצועת ראפ מחתרתי זועם, האלבום מוריד הילוך, פונה אל מחוזות הטריפ הופ, ונותן מקום לצלילים רגועים הרבה יותר ומהנים לא פחות. השיא מגיע עם השיר Sparks למשמע קול נשי עמוק ששר ברגש את אחד הטקסטים היפים ביותר שתשמעו (לא בדיוק מה שציפיתם מאלבום סרטי אקשן).

באופן דיי מוזר הטראק האחרון באלבום משתרע על פני אורך של כמעט 27 דקות. מתוכם בערך 20 דקות של טלפון מצלצל, עד שלבסוף מישהו מרים את השפופרת אומר "Halo" ואז האלבום מסתיים. אם שאר האלבום לא היה כל כך טוב יכול להיות שהמתיחה סרת הטעם הזו, ששולחת אותך למרדף אווז פרא כוזב אחרי טראק נסתר הייתה בלתי נסלחת.

תגובות