אלבומים

La Mar Enfortuna - Conviviencia - 2007

מוזיקה יהודית ספרדית קדומה מעולם לא נשמעה כל כך סקסית

מאת אורי בנקהלטר. 12-03-2010
La Mar Enfortuna - Conviviencia - 2007

Jennifer Charles ו Oren Bloedow הם חלק מההרכב Elysian Fields, והם בעצם הבסיס של הפרויקט הזה שיצא בלייבל "צדיק" של ג'ון זורן. לייבל המחפש להרחיב את תודעתה של התרבות המוזיקלית היהודית. הוא פועל בניו יורק ומוציא כמויות אדירות של מוזיקה, הרבה פעמים מאוד אוונגרדית, La Mar Enfortuna הוא דווקא אלבום די נגיש והתיחכום שלו לא נמצא על פני השטח אלא דווקא בעומק שלו ובריבוי השכבות. הוא גם אחד האלבומים הכי נמכרים של הלייבל.

 ג'ניפר צ'רלס השתתפה באיספור פרויקטים. אני נחשפתי אלייה בפרויקט  Lovage, אחד האלבומים הסקסים ביותר הידועים לאנושות בהפקת Dan The Automator וביחד עם Mike Patton.  ג'ניפר ופאטון כאילו עושים אהבה לאורך האלבום הזה וחוקרים ביחד את המינייות שלהם. ג'ניפר נשמעה כמו חתולת מין מתפתלת ומייק פאטון כמו המאהב המושלם. אני הכרתי אותה כך  ומאז אני נפעם מכל הצבעים אותם היא לובשת. נראה כאילו לחקור מוזיקה יהודית זה הדבר הכי פחות סקסי שאפשר לעשות, אך לא כשג'ניפר צרלס עושה את זה.

ג'ניפר צ'רלס היא חוקרת מוזיקה אמיתית. חוקר מוזיקה אוהב לחפש בכל מיני מקומות , תרבויות ותקופות וללמוד מכך על מה קורה בעולם החיצון ובאותו זמן לא מפסיק לחקור את עולמו הפנימי בכדי להעלות את המודעות של עצמו. כך הוא ממשיך ליצור מוזיקה אמיתית מבתוכו ולא הופך לעוד  חקיין. לשדר תדר של עצמו אך להיות מודע לכל התדרים מסביב. 

באלבום זה ג'ניפר וחבריה חוקרים תרבויוית עתיקות ונשכחות , בעיקר תרבויות יהודיות ספרדיות מהמאה ה16. טקסטים עתיקים ודברים שכמעט נעלמו מהעולם. הם מקימים אותם לתחייה, אך לא מנסים לשחזר אותם, אלא ללמוד אותם, לקחת אותם כחומר גלם ולעשות בהם כשלהם. נוצר אלבום שלם עשיר ומפתיע. אי אפשר לתאר לאיזה מקומות הם לוקחים את המאזין. הכל במעטה אפלולי מיסתורי ומאוד סקסי. מוזיקה מתוחכמת אך נגישה. החבורה השתמשה בהרבה מאוד כלים, מה שנותן לאלבום הרבה גיוון והפתעה, אך עדיין שומר על קו אחיד ומהודק.

חוץ מג'ניפר ואורן יש מוזיקאי מרוקאי (Brahim Fribgane ) שמנגן על עוד ועוד כמה נגנים ניו יורקרים שבאים מסצנת הג'ז והרוק האוונגרדית המקומית. הרבה מוזיקאים, הרבה כלים, הרבה תרבויות, הרבה תקופות, הרבה ז'אנרים- הכל ביחד יוצר משהו אחד כל כך אחיד וכל כך יפה.

 לשמוע עד הסוף:

תגובות

  • עוד אלבום מסקרן של "צ"

    תודה על ההמלצה

    גרוביו, 13-03-2010 18:49