אלבומים

Baby Charles - Baby Charles - 2008

אלבום עם טעם ישן שמוצא את הדרך הנכונה להוסיף לו טעם חדש

מאת גלית גרינר . 11-03-2010
Baby Charles -  Baby Charles  - 2008

אין ספק שאלבומים חדשים עם טעם של משהו ישן: החל בהפקה, בנגנים, בשירה וכלה בעטיפה ובאווירה, זה כבר משהו שעשו מספיק ובמיוחד בעשור האחרון. בתחילת העשור יש חזרה ל- Funk של שנות ה-60' וה- 70', והחל ממחצית העשור חזרה זו הפכה מסיבית ונחשבת כבר לז'אנר בפני עצמו-  Deep Funk Revival. כלים חיים, סקשן נשיפה ותופים מופיעים בפרונט ושירה עוצמתית עם המון נשמה שמספרת שהייתה כלואה הרבה זמן, מנערת עצמה מהכבלים.

יצא לי לכתוב על לא מעט על הרכבים ואלבומים שעושים את זה, וכמו בכל תחום, יש כאלה שעושים את זה טוב ויש כאלה שלא, ויש כאלה כמו בייבי צ'ארלס שבחיים לא הייתי מנחשת שזה משהו חדש. מבחינתי אלבום טוב, ובמיוחד אם הוא מתיימר להתכתב עם משהו או מישהו, הוא אלבום שתופס אותך, לא מחייב בשנייה הראשונה, ולוקח את הנוסחא המוכרת והלא בהכרח מסובכת ומגיש אותה עם טעם, צליל וזיכרון אחר. הוא משתמש בקיים ומוסיף משלו, הוא לא ממציא את הגלגל אלא פותח אלטרנטיבה לשימוש אחר בו. הוא אלבום שכיף לשמוע אותו מההתחלה ועד הסוף כי הוא נבנה נכון, כי יש בו מתח ועניין והרמוניה. זה אלבום שגם אם לא כל השירים שבו הם וואו, כל שיר משרת את ההרמוניה והשלמות של האלבום ומרגישים את הלב רוטט דרך הקול האנושי, דרך הכלים, דרך השקט שבין הצלילים. זה לא אלבום שאני אוהבת בו קטע או שניים ,זה אלבום שגורם לי להבין עד כמה דברים דומים שנעשו הם רק דומים ולא טובים מספיק. זה אלבום שמי שמכיר אותי מספיק טוב ימליץ עליו. הוא לא אלבום של רגע, הוא אלבום שמלווה ועוזר לפתוח את האוזניים לשכבות נוספות של צלילים וחיבורים לא מוכרים. אלבום שמוביל אותי לחפש עוד ועוד ופותח את התיאבון.

אל האלבום של Baby Charles התוודעתי רק בחודש האחרון דרך חבר יקר, שהשמיע לי שיר שדווקא לא מופיע באלבום, Time Wasting. איזו התרגשות, איזו עוצמה וכאב בקולה של בייבי, איזה נגנים, איזה גרוב, איזו נשמה. חלק מהדברים שאני שומעת הם ממש לא בזבוז זמן, גם אם הם בסוף נשארים כתיקייה במחשב, הם עוזרים לי להגיע פעם בכמה זמן לאלבום כזה ולהעריך אותו כמו שצריך. לפעמים צריך להבין מה פחות אוהבים כדי לחדד את האינטואיציה לקראת המשהו הטוב שיבוא וישר מתאהבים ושומעים כדי להתמלא.

בייבי צ'ארלס, אישה עם נשמה עמוקה, אפרו אמריקאית מלווה בשבעה נגנים, כולם לבנים, נותנים כבוד למקומה של צ'ארלס להבין נכון את מה שניסו להגיד בשנים הפרועות האלו בארה"ב, שנים של תהפוכות, של גדילה, של שינויי מציאות שעד היום אנחנו מרגישים את אותותיהם.

תגובות