אלבומים

John Frusciante - To Record Only Water for Ten Days - 2001

אלבום סולו שלישי לגיטריסט שיתפוס אתכם ולא ישחרר

מאת אמתי מלר. 06-10-2010

תגיות: אלקטרוני, אינסטרומנטלי, John Frusciante, 2001, To Record Only Water for Ten Days

 

את הדיסק הזה רכשתי כבר לפני לא מעט שנים, בזכות המלצה של מוכרת נחמדה, בחנות דיסקים קצת פחות נחמדה. כמו שקורה לא מעט, האזנתי לו במשך תקופה קצרה והוא לא הכה בי גלים, אז הנחתי אותו בצד. אפילו חזרתי אליו כמה וכמה פעמים, ועדיין, שום דבר מיוחד. לקח לו לא מעט זמן בשביל לתפוס אותי, אבל כשזה כבר קרה הוא לא שחרר.

ג'ון פרושיאנטה הצטרף ל- Red Hot Chili Peppers  ב 1988, לאחר שהלל סלובק, הגיטריסט המקורי של הלהקה, נפטר ממנת יתר, והיה שותף לפריצתה הגדולה עם האלבום Blood Sugar Sex Magik ב 1991. שנה לאחר מכן עזב את הלהקה, ונאלץ להתמודד עם התמכרותו לסמים קשים.


To Record Only Water for Ten Days הוא אלבום הסולו השלישי שלו, שהגיע אחרי שני אלבומים לא קלים להאזנה, שנעשו בתקופה בה היה מכור להרואין. גם האלבום הזה בהפקה ביתית כמו קודמיו, אבל נשמע הרבה יותר בהיר ומפוקח ומסמל את החזרה של ג'ון לכיוונם של חיים נורמאליים, אם יש כזה דבר. על פניו מדובר בדיסק די פשוט ומינימליסטי. אבל מוזיקה לא חייבת להיות מורכבת, או מופקת באיכות גבוהה, בשביל לרגש. והמוזיקה הזאת מרגשת.


באלבום יש לא מעט נגיעות אלקטרוניות, למרות שהגיטרה הייתה ונשארת הדבר העיקרי. בעיני מדובר בגיטריסט אדיר, שמצליח איכשהו להוציא מהגיטרה שלו כמויות עצומות של רגש. Ramparts  ו- Murderers, הן שתי רצועות אינסטרומנטליות שעדיין גורמות לי צמרמורת קלה בכל פעם שאני שומע אותן. כהרגלו בקודש, פרושיאנטה שר על פחדים וכאבים, על העבר ועל הבדידות, וחושף את עצמו בצורה שמעט מאוד אמנים שאני מכיר יכולים, או רוצים. כשמוסיפים לכל אלו את הקול המיוסר וה"לא נקי" שלו מתקבל אלבום שלאט לאט, אבל בטוח, מוצא את דרכו לאחת הפינות האלו בלב ששמורות לדברים מיוחדים באמת.

תגובות

 • אני איתך -- יצירת מופת

  דירי, 18-07-2010 20:29

 • אלבום מדהים!!!!!

  קרין, 19-07-2010 18:25

 • כל מילה מדוייקת

  אלבום חד פעמי

  אסף סמוש, 23-07-2010 11:05