אלבומים

Them Crooked Vultures - Them Crooked Vultures - 2009

רוק על פי הספר מידיהם של מי שעזרו לכתוב את הספר ולא רק קראו אותו

מאת גל בלטמן. 21-02-2009

תגיות: רוק קלאסי, לד זפלין, פו פייטרס, דייב גרוהל, סופרגרופ

Them Crooked Vultures - Them Crooked Vultures - 2009PR: Them Crooked Vultures web site

לפני כשלושה חודשים נפלו עיניי על ידיעה קצרה באחד מאתרי המוזיקה על Super Group (להלן להקת על) חדשה - Them Crooked Vultures שהוקמה על ידי המתופף דייב גרוהל מהפו פייטרס. הבאסיסט הוא ג'ון פול ג'ונס מלד זפלין (!) והזמר הוא ג'וש הומי מקוויונס אוף דה סטון אייג' (QotSA). בלהקה מנגן גם לאיין ג'והנס מ- QotSA על גיטרה. ההיסטוריה אומנם מלאה בשיתופי פעולה מסוג זה שרק נועדו להכניס כסף למפיקים ולמשתתפים. אך העובדה שלפי הידיעה הם הופיעו בחינם, מול קהל מעריצים קטן בבאר באזור אחד הפסטיבלים הגדולים של הקיץ, גרמה לי לחשוב פעמיים, לכן נרשמתי באתר הלהקה למכתב השבועי שלהם ומאז לא הפסקתי לקבל מתנות.

הקשר בין  QotSA לפו פייטרס ידוע כהדוק וגרוהל עזר להם הרבה בשנים הראשונות שלהם ואף תופף איתם בכמה הזדמנויות. ג'ונס ניגן יחד עם הפו פייטרס בטקס פרסי הגראמי של שנת 2008 (כאן בוומבלי יחד עם ג'מי פייג') וכנראה שהופעה זו תרמה לחיזוק הקשר וליצירת הלהקה. הודעות על אלבום בכורה לא איחרו להגיע והוא אמור לצאת ב-16/11/2009 אך הודעת דואר אלקטרוני הודיעה לי היום כי אפשר לשמוע את האלבום במלואו כבר עכשיו ב- YouTube, כך שלא בזבזתי זמן יקר והרכבתי את האוזניות.

המוזיקה באלבום מזכירה מאוד את המוזיקה של QotSA אבל אפשר למצוא בה קצת מבט (אם אפשר להגיד את זה ביחס להאזנה לאלבום) רטרו פרספקטיבי לכיוון לד זפלין, כמו שאפשר לשמוע מאמצע שיר הראשון No One Loves Me & Neither Do I וזאת בעיקר דרך הגיטרות. בשיר השני Mind Erasers, No Chaser מתלווה גרוהל להומי בשירת ליווי בשיר רוק בסגנון פשוט יחסית אך טוב מאוד. השיר השלישי והסינגל הראשון מתוך האלבום - New Fang, מזכיר קצת את Muse עם הגיטרות דמויות הכינורות בתחילת השיר. עוד שיר ראוי לציון הוא Scumbag Blues שנתן לי הרגשה של חזרה לתחילת שנות ה-70 (לא הייתי שם אבל אני מכיר את המוזיקה) בעזרת נגינת הקלידים של ג'ונס והשירה המשותפת של הומי וגרוהל. שיר נוסף הוא Reptiles שמחבר מקצב דמוי רוק דרומי יחד עם פסיכדליה דמוית ג'ימי הנדריקס עם סגנון הלהקה שנבנה לאורך האלבום.

האלבום בנוי מאוד טוב מבחינת הרגשה כוללת וזרימה של השירים הבודדים. החבורה פיתחה סגנון מוגדר משלה, סגנון שלמרות הסתמכותו על הניסיון הקודם של חברי הלהקה נשאר מקורי מאוד ושונה מלהקות רוק אחרות כיום ובעבר אך באותו זמן שומר על הפאסון הדרוש כדי להיכלל בז'אנר ולהישמע טוב מאוד. יותר מזה הוא זמין ומקובל גם לאוזן הלא מאומנת בסגנונות החדשים. אז כנסו ללינק של הלהקה, שימעו אותו ושבוע הבא לכו ותקנו כי מדובר על הבלחת הרוק הטובה של השנים האחרונות וזאת לאחר מתן כבוד ראוי לג'וליאן קזבלנקס ואחרים.

תגובות