אלבומים

Devo - Q: Are We Not Men? A: We Are Devo! - 1978

אלבום בכורה לא אנושי

מאת רודי קיסלר. 08-02-2010
Devo - Q: Are We Not Men? A: We Are Devo! - 1978

אין ספק שלרשימת אלבומים הבכורה האדירים של כל הזמנים נכנס האלבום הבלתי נשכח הזה של להקת Devo. דיבו נוסדו אי שם בסוף שנות השבעים על ידי שני סטודנטים מטורללים מאקרון אוהיו שבארה"ב. הם כנראה חשבו שהם אינם אנושיים, אלא דיבו, ואכן שם הלהקה מגיע מן המילה De-Evolution.

 

באותן שנים כידוע, הפאנק נתן בראש חזק ובעקבותיו נולד הפוסט-פאנק/ניו וויב. כאשר מזכירים את הניו וויב האמריקאי משום מה יש נטייה לשכוח מהלהקה הזו כליל, זאת אולי מכיוון שהם לא נכנסים בדיוק לקטגוריה הזו, מזכירים את Gang Of Four (שאינם אמריקאים) בתוספת סינטיזייזרים. הרוב הגדול שכן מכיר את הלהקה, זוכר אותה בזכות הלהיט המשוגע שנכנס לפלייליסט של אמ.טי.וי, Whip it, שבו נראים חברי הלהקה עם כובעי פלסטיק אדומים, מצליפים בדברים שונים (הכובעים היו לסימן ההיכר של דיבו).

אלבום הבכורה של דיבו ראה אור בשנת 78 והופק על ידי לא אחר מבריאן אינו (אין ספק שזהו אחד מן האלבומים הטובים ביותר שעברו תחת ידיו אי פעם). האלבום היה אחד מן האלבומים הראשונים ששילבו בתוך מוזיקת פופ סינתיסייזר ככלי מרכזי ולא ככלי עזר (שוב, שנת 78). אסור לטעות ולחשוב שמדובר במשהו בסגנון שנשמע לפני כן, עד היום האלבום נשמע מגובש ביותר ומשמר את האפקט העצור של הפוסט-פאנק של סוף שנות השבעים ותחילת השמונים. ריפים קצרים וחזקים, לצד תיפוף שבור, בתוספת סאונד אנלוגי של סינתיסייזרים של שנת 78, מייצרים אלבום שמתפוצץ בפנים בכל שמיעה מחדש. האלבום מגוון ביותר אך משכיל להישאר אחיד בסאונד שלו וכך אפשר למצוא גרסת כיסוי ל-I Can't Get No Satisfaction בביצוע המוזר ביותר שנעשה מעולם ומצד שני, ביט רוק אנד רול משוגע כדוגמת Uncontrollable Urge.

אין ספק שאסור לשכוח את הלהקה האדירה הזו ובמיוחד לא את אלבום הבכורה המושלם שלהם שרוב, אם לא כל, להקות תחיית הפוסט-פאנק של העשור האחרון ניסו להיות ולא הצליחו. זאת אולי בגלל שהם לא דיבו, הם פשוט אנושיים.

תגובות

 • להקה גדולה!

  יבגני, 08-02-2010 16:40

 • נשמע מגניב

  ניבדוק את העניין יותר לעומק

  אלפנט, 09-02-2010 12:51

 • what a suprise!!tnx

  kobi, 26-03-2010 09:26

 • תן לה תן לה אחלה דיסק

  leonidas, 10-04-2010 13:20