אלבומים

Sneaker Pimps - Becoming X - 1996

המטרה: לחשוב על דברים שהייתי רוצה להיות

מאת חן עטר. 03-02-2010
Sneaker Pimps - Becoming X - 1996

הוראות הפעלה: פנטזיה מוכרת היא ההרגשה שפתאום, כאילו מתוך שום מקום בן אדם הופך לחפץ, חיה או משהו אחר. לעיתים אני מפנטז שברגע אני הופך לדג ענק וטורף באוקיינוס השקט, במכת סנפיר אחת אני מתחיל בשחייה מהירה וחסרת מעצורים אל עבר הלא נודע. אני בטוח שהרגשה זו מוכרת לכולם, למשל אני מכיר גברים שרוצים להיות אישה לרגע, או חברים שרוצים להפוך לזבוב על קיר חדר הלבשה, אפילו אחת שרוצה להפוך לפוסטר ענק מעל כביש סואן.

Becoming X זהו אלבומם הראשון של חברי הלהקה הבריטיים, אשר שאבו השראה מחבריהם Portishead ו - Massive Attack ואכן ניתן לחוש בהשפעתן של להקות אלו. באלבום, שלושת חברי הלהקה משלבים סאונד אלקטרוני יחד עם גיטרות חשמליות ותופים מתעתעים. אווירה בועטת של מרד, כעס, ופורקן יחד עם אוירה רגועה, נעימה, קלילה ולא מחייבת.  

השיטה: האלבום מתחיל בצלילים מתעתעים ובועטים ללא כל מניירות רומנטיות, סאונד נקי של מכות תופים חזקות וגיטרות חשמליות. ההתחלה החזקה מתרככת עם כניסת קולה הנשי והנקי של Kelli Dayton, קול נעים שמשתלט מיד, מרכך את הסאונד הבועט והופך למרכזי. המפנה מתרחש בשיר השלישי, Underground 6, אשר מלווה בסאונד חללי מחוספס, מלא אפקטים וקצב אשר לפתע משנה את התמונה כולה: משילוב של סאונד אלקטרוני ורוק לסאונד חללי מהפנט. הסאונד החללי ממשיך גם בשיר הרביעי הנהדר, הנושא את שם האלבום, Becoming X. לכל אורך האלבום החלפתי זהויות כל רגע, הייתי במין לולאה לא נגמרת, שמסביבי מתנגנת מוזיקה לא אחידה אך מצוינת.

התוצאה: האלבום מפתיע ומציג קו לא אחיד של מוזיקה, דינמי ומשנה את צורתו כזיקית. אותו קו לא אחיד, אשר לעיתים מקשה על ההאזנה, הוא בהפקתם המתוכננת ומתוך ידיעה ברורה של היוצרים, כי דווקא קו לא אחיד גורם לחיזוק הרגשת האי שייכות לגוף האנושי. הסאונד המיוחד של הלהקה הלהיב אותי, שינה אותי וגרם לי לחשוב על הדברים שהייתי רוצה להיות. כך מצאתי את עצמי משייט בין הרצון להיות חוליגן בריטי מצוי לבין הרצון להיות כוכב שביט בוהק.     

תגובות

  • Spin Spin Sugar

    אחלה אלבום! פנינת ניינטיז משובחת. סחטיין. http://www.youtube.com/watch?v=id4splHS8vM

    אודיני, 03-02-2010 23:24