אלבומים

יעל לוי - יעל לוי - 1982

צלילים מהתרבות הישראלית של שנות ה-80. צלילי הילדות שלי

מאת מורן אייזן. 02-02-2010
יעל לוי - יעל לוי - 1982

יעל לוי החלה את דרכה כסולנית בלהקת חיל הים. אחרי שיחרורה חברה ליהונתן גפן, דיויד ברוזה ויצחק קלפטר למופע "שיחות סלון" שאחר כך גם הוקלט לאלבום. שיתוף הפעולה עם יהונתן גפן ויצחק קלפטר המשיך גם לאלבום הבכורה המשובח של יעל לוי ושני שירים מ"שיחות סלון" הוכנסו גם אליו: "אי ירוק בים" ו"תמונה". 

הבחירה לפתוח את האלבום עם "תמונה", שיר המושר ללא מילים, היא בחירה אמיצה, במיוחד אחרי שיתוף פעולה עם משורר בסדר גודל של גפן. אולם, מדובר בבחירה מושכלת, שכן קולה ושירתה המדוייקת של לוי אינם צריכים להשען על מילים. הקול של יעל לוי מזכיר לי פכפוך נחלים. קלישאתי, אבל כנראה שקצת קשה להמנע מקלישאות במקרה הזה, הן משום קולה הצלול של לוי והן מפני שיש משהו מאוד ישראלי באלבום הזה (חוץ ממגן הדוד המעטר את העטיפה): שיתופי הפעולה באלבום כוללים משוררים ומוסיקאים שעיצבו את התרבות הישראלית בשנות השבעים והשמונים (ואף מאוחר יותר) כגון: תרצה אתר, רחל שפירא, נפתלי אלטר, מתי כספי ומשה לוי. שיתופי הפעולה הללו הניבו אלבום איכותי שכל שיר בו יכול לשמש כסינגל.

בכל זאת, השיר שהכי מרגש אותי כל השנים הוא "שיר לשירה" (שכתב יהונתן גפן לביתו שירה), שיר שנכתב לילדה ומושר בתמימות כזו שגורמת לי לנגב עד היום את השפתיים בכל פעם שלוי שרה "חלב נוטף מחיוכך". אולי זה בגלל שבאמת עוד "נטף חלב מחיוכי" כשרכשתי את הדיסק. זה היה בתחילת שנות התשעים, הייתי בת עשר וקצת ואחותי קיבלה מערכת ליום הולדת 18. בגלל שהייתי "אבו-נזק", אסור היה לי לגעת במערכת וכדי שזה באמת יתקיים הדיסקים שהיו בבית הוחבאו. חודשים חסכתי דמי כיס (דיסקים היו אז מצרך יקר) עד שקניתי את הדיסק הזה. מאותו יום הפסיקו להחביא ממני את הדיסקים והייתי חוזרת כל יום מביה"ס בריצה, לוחצת play, שוכחת מהכל לשעתיים ומתמכרת לצלילים.

 

תגובות

 • כל מה שרע במוסיקה הישראלית

  זמרת קיטשית איומה שנעלמה ובצדק בתהומות הנשיה של המוסיקה הישראלית. אוסף שירים בנאליים להחריד שהיוו את הבסיס לכל הקרן-פלסיות העכשווית. על זה אתם ממליצים? ואני חשבתי שקול הקמפוס אמורים להיות אלטרנטיבה לכל הג'אנק הזה.

  רינת, 03-02-2010 02:06

 • רינת,

  את מדברת על טקסטים של יהונתן גפן ולחנים של יצחק קלפטר. באמת אמרת את זה באותה נשימה כמו קרן פלס? ואני חשבתי שמאזיני/ קוראי קול הקמפוס אמורים להיות אנשים עם קצת פחות צרות אופקים. תחשבי לפני שאת רושמת.

  כל מה שרע, 03-02-2010 15:06